| Laviy a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Am aproape 16 ani si nu am voie sa fac nimic, nu am voie afara in timpul saptamanii, nu am voie mai mult de ora 6. mama e ok, dar tata e groaznic, nu ma lasa sa fac nimic. Ce pot face sa fie altfel? De discutat nu pot, ca eu mai mult de "ce faci?" nu vorbesc nimic cu tata.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

E de inteles, cu generatiile care sunt in ziua de azi, cei care la 14 15 ani baga in ei tutun/alcool pana numai vad bine stelele, e cam aiurea.De specificat insa ca sunt si exceptii. Tatal tau incearca sa te fereasca de aceste lucruri,nu sunt mare mult fata de tine imi poti vedea varsta la profil,am fost ca tine,stii ce sa ales de mine din prea multa libertate? usor usor am abandonat scoala, am inceput cu tutunul, alcoolu, baruri, femei si am ajuns ca pe la 18 ani sa ma trezesc ca am 9 clase, ca nu am unde munci, si ca sunt un lenes acasa intretinut de parinti.Anturaju poate distruge un copil. Fara tata probabil as fi ajuns un nimeni, de bine de rau mi-a dat un format, a dat un sens vieti fara o voce de barbat in casa e greu. Fara tatal tau probabil mama ta te scapa din mana.Nu zic ca ii tin partea, esti adolescenta e normal. Dar ca barbat il inteleg, ma pun si in postura de tata, il inteleg foarte bine, dar si pe tine te inteleg.Insa tu intelege mai intai de toate ca el vrea sa te faca sa devi o femei responsabila cu care sa se mandreasca, sa auda vorbe de lauda.Nu sa auda pe ici pe dincolo " Ba aia nu era fita de la baru ala de aseara? era cu 2 alcoolisti, ea fuma si aia beau de stingeau" Asta e doar un exemplu, eu find baiat, la 16 ani nu umblam prin cluburi si alte lucruri.Ora 6 e o ora super ok acum 'iarna' Cat despre discutat, aici ne potrivim laughing nici eu cu tata nu discutam asa mult cand eram ca tine, acuma se uita chiorasi la mine eu ii zic " Am plecat " el unde? eu... "afara " si atat. Sa fi sanatoasa, daca vrei sa vorbim lasa-mi adresa ta de mes, iti voi explica mai multe.

| Danysan a răspuns:

Asta e mare greseala -vb mai mult cu ei si apoi o sa vezi ca nu e chiar asa.Sunt curios de cate ori at-i luat voi Masa impreuna -tu cu ai tai. Legaturile si discutiile in famililie pot rezolva multe -Cu nesimtirea nu faci nimic.