| Noname_8352 a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare adresata fetelor:*. Niste sfaturi pentru zilele acelea mai neplacute. FunditsSa:*:*

Răspuns Câştigător
| →Alee׃╳← a răspuns:

Poi in zilele acelea mai neplacute ar fi mai bine sa nu te stresezi, sa fi relaxata. Poti face miscare, dar sa nu depui prea mult efort. Probabil in aceste zile te vei simti mai tensionata, nervoasa sau emotionata. de asemenea poti avea dureri la nivelul sanilor.

Daca apar crampe in timpul menstruatiei, acestea pot fi ameliorate prin efectuarea de exercitii fizice, aplicarea de comprese calde, o baie fierbinte si utilizarea medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene, cum ar fi ibuprofen, ketoprofen sau naproxen. Medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene pot duce la disparitia completa a crampelor (in cazul adolescentelor cu varsta de pana in 20 ani, nu se recomanda utilizarea aspirinei, intrucat aceasta creste riscul aparitei sindromului Reye, o boala care afecteaza creierul si ficatul). Daca aceste tratamente nu sunt eficiente, trebuie consultat medicul in legatura cu utilizarea medicamentelor eliberate pe baza prescriptiei medicale.

1 răspuns: