| Costy_Costin_1995 a întrebat:

Hei TPU, am o problema la matematica, nu am fost la lectia din clasa cu extragerea unui radical folosind algorimtul de extragere a radicalului si nu am prea inteles, ma puteti ajuta? SI cel mai important, pentru ca am inteles ceva dar daca numarul are la sfarsit 00 ce fac? Va rog repede.

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Pai ce vrei sa aflii? Radicalul unui numar de o cifra, doua?
De exemplu radical din 4 e 2, dar radical din 2 cat e?
In functie de cate zecimale ai lui 2 vrei sa aflii faci asa, de exemplu vreau sa aflu 2 zecimale.
Radical din 2 inseamna 2. 00. 00
Ce numar ridicat la a 2-a imi da 2 sau sub 2? 1.
deci pana acum ai (1,).
Acel 2 il scazi cu 1 si o sa fie 1, cobori urmatoare grupa de 0 si o sa ai 100.
Acel (1,) il dublezi si o sa faci separat calculul, si o sa fie.
dublat vine 2 iar acum ii mai adaugi un numar inmultit cu acel numar sa dea aproape 100. O sa fe 2_ * _.
23*3 = 69, 25*5 = 125, 24 *4 = 96, deci 24 * 4 e cel mai apropiat de 100.
Acel 100 il scazi cu 96 si o sa fie 4, muti acel 4 langa (1,) si o sa ai (1, 4)
Langa acel 4 adaugi urmatoarea grupa de 0 si o sa ai 400.
Acel (1, 4) il dublezi si o sa ai 28_ * _, 282 * 2 ar da peste 400, deci singura varianta e sa adaugi 1, adica 281 * 1 = 281
Adaugi acel 1 langa (1, 4) si o sa ai (1, 41).
Deci radical din 2 se aproximeaza ca fiind 1, 41.
Ps : Tu nu trebuie sa pui paranteze cum am pus eu la (1, 4), am pus asa doar ca sa intelegi mai usor.

1 răspuns:
| Costy_Costin_1995 explică (pentru SkandallKamataru):

Mersi mult.