| andreea234 a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu o intrebare. Imi puteti spune si mie ce carti au de citit cei de clasa a IX -a? [ bibliografia scolara]. Voi da la filologie si trebuie sa am o lista de carti pe care sa le termin de citit pana incepe anul [ca sa-mi fie mie mai usor, nu de alta laughing ]. Multumesc anticipat! :*

2 răspunsuri:
| Alice a răspuns:

Buna. si eu la fel voi da la filologie. Deci Andreea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite unele romane prevăzute în programa de limba română pentru clasa a IX-a. E bine să citeşti câteva în vacanţă, dar te previn că profesorii pot alege dintre ele, deci nu se ştie ce va prefera viitorul tău profesor de limba română. Oricum, e bine să le citeşti pentru tine, îţi sunt de folos oricum.
Autori români:
La Medeleni-I. Teodoreanu, Romanul adolescentului miop şi Maitreyi-M. Eliade, Moromeţii şi Viaţa ca o pradă-M.Preda,Chira Chiralina-P.Istrati, Europolis-J.Bart,Toate pânzele sus-R. Tudoran, Zodia cancerului şi Fraţii Jderi-M.Sadoveanu,Cartea nunţii şi Bietul Ioanide-G. Călinescu, Sfârşit de veac în Bucureşti-Ion Marin Sadoveanu, Moara cu noroc-I.Slavici, Pădurea spânzuraţilor-L.Rebreanu.
Autori străini:
20 000de leghe sub mări-Jules Verne, Iluzii pierdute-Honore de Balzac, Bătrânul şi marea-Ernest Hemingway, Cei trei muschetari-Alexandre Dumas, Portretul artistului în tinereţe-James Joyce, De veghe în lanul de secară-Jerome David Salinger.
Succes!
Dacă vrei să citeşti câteva fragmente din Moromeţii şi Viaţa ca o pradă, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/