| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TpU!
Baiatul de care imi place e foarte timid. I-am dat foarte multe indicii cum ca il plac si s-a comportat super dragut cu mine, dar nu stiu cum as putea sa-l fac sa faca el primul pas, pentru ca mie imi e frica de respingere.
Ceva sfaturi?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Nu mai bine faci tu primul pas?
Sunt 100% sigur ca si lui ii e frica de respingere, ba din contra, mult mai frica de o eventuala respingere decat iti este tie, deoarece din ce spui tu, el e cel mai timid.

Bine, asta e un punct de vedere.

Daca e sa o luam altfel, acel "prim pas" poate fi mult mai usor de facut decat ai crede.

De multe ori in situatiile de acest gen, apare un fel de responsabilitate, un fel de regula neexistenta cum ca unul din ei trebuie sa faca primul pas, problema e ca acel prim pas, e considerat ala de impartasire al sentimentelor.
Ei bine, in opinia mea e deplasat sa-ti exprimi asazisele sentimente pe care crezi tu ca le ai, unei persoane straine, chiar daca ea e persoana in cauza.
In mod normal, trebuie sa va cunoasteti intai, si mai apoi, in timp sa vedeti daca chiar exista acel sentiment, sau e o simpla atractie.

Acum ca am clarificat ca nu e cazul de declaratii si impartasire al sentimentelor, sa revenim la ale noastre, si a nume, la primul pas spre a va cunoaste, spre a apropia.

Ai spus ca i-ai dat multe indicii, si ca s-a comportat dragut.
Ei bine, noi, baietii/barbatii nu ne prea prindem de aceste indicii.
Tu fiind fata poate ai auzit cel putin odata de la o alta fata ceva gen (Nu-i da mesaj instant ca pari disperata) sau ceva de acest gen, ei bine, aici gresiti cel mai adesea.
In incercarea voastra de a nu parea disperate, dati din lac in put, si in loc sa-i dati de inteles ca l-ati place, il faceti sa creada ca nu e pe placul vostru.
Bine, acesta a fost mai mult un exemplu si e posibil sa nu se aplice in situatia ta, dar, chiar si asa, poate te-a ajutat sa intelegi putintel treaba asta cu indiciile, si anume, ca desi pentru voi pot parea evidente indiciile voastre, ei bine, la noi, de cele mai multe ori aceste indicii scapa neobservate.

Bun, am lungit-o destul, acum sa-ti dau pontul in situatia ta.

Ei bine, tu, fiind fata, ai putea sa-i ceri sa te insoteasca undeva.
Vorbesti cu el, si la un moemnt dat ii spui ca trebuie sa mergi undeva anume, si ca nu prea vrei, ca prietenele tale nu pot veni cu tine, eventual spui cumva ca iti este frica, si ii ceri, daca vrea sa te insoteasca.

Ei bine, daca el e asa dragut cum ai spus tu, cel mai probabil va accepta.
Insa, daca timiditatea lui e foarte mare, e posibil sa ezite, incearca sa-l convingi in acel caz.

Nu stiu ce impresie ai tu asupra a ceea ce am zis, dar mie imi pare un plan foarte bun.
Asa diminuezi foarte mult asazisele riscuri, aici ma refer la frica ta de respingere.
Astfel dintr-o respingere posibl dureroasa, care sa-ti starneasca regrete, o transformi in ceva absolut normal, normal si neimportant.

Un refuz, nu e un capat de lume.

Incepeti cu pasi mici, si in timp vei reusii.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Poti sa dai cate indicii vrei... daca are cea mai mica indoiala este putin probabil sa actioneze repede. Poate se simte complexat de ceva anume.

In alta ordine de idei, daca este un baiat introvertit care nu a mai avut alte relatii atunci o sa accepte 99.(9)%

In cel mai rau caz, daca te refuza o sa-ti spuna ceva de genul "Imi pare rau dar imi place deja de cineva" ceea ce nu este un dezastru.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Spune-i ca iti place de el si gata, ce atata drama.

| NoBullshitDude a răspuns:

Si lui crezi ca nu ii e frica de respingere, mai ales daca e timid. La varsta voastra s-ar putea sa nici nu stie ca il placi sau sa nu inteleaga indiciile.
Daca iti place de el asa mult iti recomand sa-l tragi deoparte dupa ore si sa-i spui ce simti. Daca si lui ii place de tine foarte bine, daca nu, asta este, treci peste.