| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Ce compunere credeti ca se va da anul acesta la examenul de limba romana la subiectul 1 B?

1 răspuns:
| Aaxell a răspuns:

„Moara cu noroc", de Ioan Slavici, " Alexandu Laspusnenul " de Costache Negruzzi, " Baltagul " de Mihail Sadoveanu, " Ion" de Liviu Rebreanu," Enigma Otiliei " de G. Calinescu, " Ultima noapte de dragoaste, intaia noapte de razboi " de Camil Petrescu,"Morometii " de Marin Preda, "Zmeura de campie " de Mircea Nedelciu ( nu stiu cine dracu e asta, dar sper sa nu pice. ), " O scrisoare pierduta " de I.L. Caragiale, "Iona" de Marin Sorescu, "Luceafarul" de Eminescu,
George Bacovia: „Plumb" sau „Lacustră", Tudor Arghezi: Testament" sau "Flori de mucigai ", Lucian Blaga: „Eu nu strivesc corola de minuni a lumii", Ion Barbu: Din ceas, dedus...", Nichita Stănescu: „Leoaică tânără, iubirea", Ion Pillat: „Aci sosi pe vremuri". DECI UNA DINTRE ASTEA O SA PICE, EU ZIC SA LE CITESTI PE TOATE. big grin
Succes la Bac!