| HoMiE a întrebat:

Hei TPU ce parere aveti despre parinti stricti, copii rebeli?

4 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Eu cred ca copii pot castiga, ba chiar sunt sigur, pentru ca eu am reusit. Inainte mama si tata nu ma lasau sa ies din casa fara sa-i cer voie nici macar sa ma duc la magazin, iar acum le zic doar ca plec si atat, pot ei sa bombane cat vor in urma ca nu ma intereseaza si stiu si ei ca nu prea au ce face. Asa ca fiti ambitiosi daca vreti libertate, iar putin satanj emotional mereu ajuta, de exemplu daca nu va lasa la o petrecere ceva, faceti greva foamei, nu-i mai bagati in seama, aruncati-le priviri ascutite si ei nu o sa suporte asta si tot ei o sa lase de la ei.

| Larisa a răspuns:

Cred ca fiecare dintr-e ei ar putea lasa un ic de la ei, in asa fel incat sa ajunga la un numitor comun.

| Adda24 a răspuns:

E bine sa fi strict, dar mai trebuie sa te si distrezi putin iar copii rebeli cred ca ar trebui sa incerce sa seschimbe putin

| RobyStyl3nVd a răspuns:

Părerea mea e că trebuie să fii strict. De ce? Pentru că ei nu au raţiunea noastră şi capacitatea de a înţelege lucrurile matur.
De aia e bine să ştie că dacă au ieşit din cuvânt, îl va aştepta o pedeapsă sau o palmă la fund.

Dar dacă ei nu pot să ne înţeleagă pe noi, asta nu înseamnă că nici noi unu trebuie să încercăm să-i înţelegem pe ei. Deci stricteţea e necesară, dar moderată şi doar când este necesar.