| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot lua 10 la evaluările naționale? La romana ma descurc dar la matematica nu prea, dacă îmi puteți da sfaturi, ceva mi-ar fi de folos (mai ales ca vreau de acum sa ma apuc sa învăț) dar ma plictisesc în timp ce învăț și nu ma pot concentra.
Cel mai bun răspuns primește FUNDA happy
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Gorden08 a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa-ti gasesti modul tau de a invata la mate, daca spui ca te plictesti.De exemplu unora le place sa invete ascultand muzica, altora le place cand repeta cu cineva etc. Trebuie sa-ti gasesti felul tau propriul de a invata. Lasand asta la o parte, daca vrei sa iei nota mare la evaluare, trebuie sa repeti zilnic la mate, minim 2-3 ore pe zi, si mai intai trebuie sa te asiguri ca stii toate problemele rezolvate in clasa, si apoi sa cauti tu alte exercitii... Si de asemenea, iti trebuie multa determinare, dorinta si placere de a invata. Incearca sa te motivezi singur\ singura in fieacare zi si sa incerci ca, macar acum spre final sa te diferentezi de restul copiilor si sa stai numai sa inveti in perioada aceasta foarte importanta pentru tine.
Mult succes mai departe!

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Meditații