| NoisyDream a întrebat:

big grin M-am apucat serios de hip-hop, intrebarea e cum as putea sa imi imbunatatesc flow-ul si tehnica, am versuri foarte bune si instrumentale super, ma pricep si mi-am facut beat-uri si versuri cu mesaj si rime bune, tot ce trebuie stiu si sa masterizez dar cu vocea e mai greu, am voce groasa dar nu prea stiu cum se face, nu vreau doar sa citesc asa sec, vreau sa pot recita sau ma rog, canta, nu are cine sa ma invete trucuri chestii, am prieteni care dau bine dar nu imi prea vine sa ii intreb asta pe ei, imi e cam jena, ceva exercitii ca sa imi lucrez putin vocea. Cine ma ajuta primeste funda big grin

1 răspuns:
| GeorgeAlin13 a răspuns:

Știi portativul cu Do Re Mi...Etc. încearcă să cânți astea "urcăndu-ți" vocea cu o "treaptă" mai sus iar la final spui mamamama...Ex: Do(foarte foarte jos)mamamama, Re(puțin mai sus)mamamama și tot așa, îți va fi greu, dar vei începe să te obișnuiești să urci si să cobori după instrumentalul pe care-l ai, dar va trebui și să repeți părțile în care nu îți iese prea bine(crede-mă vei reuși) happy