| CoriiKidd a întrebat:

Dati-mi si mie exemple de 2 propozitii,pntru ca eu habar n-am sa le fac straight face (fac exercitii in plus. si pe astea chiar nu stiu sa le fac-as vrea sa le invat pana incepe scoala. ) Deci :
Prima propozitie : predicatul exprimat prin verb la modul conditional-optativ, timp prezent forma inversa
A doua : cu pronume neaccentuat intercalat intre verbul de conjugat si verbul auxiliar.
FUNDA.

Răspuns Câştigător
| elenita3 a răspuns:

Forma de conditional optativex:as citi,ar vrea,ai scrie, forma inversa inseamna:citit-as, vrut-ar, scris-ai, asa se face legatura formandu-se o forma mai mult populara!
iar la a 2-a:trebuie sa pui o forma al unui pronume(in cazul meu "-l" cu forma neaccentuata intre verb auziliar(in cazul meu "a")si verbul de conjugat(in cazul meu "scrie"). Dupa explicatiile astea poti sa faci singura! intai iti alegi un pronume personal cu forma neaccentuata, il pui intre verbul auziliar(cred ca stii care sunt verbele auxiliare)..il alegi tu si intre alt verb si dupa continui propozitia sa ii dai un sens! sper ca ai inteles!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La prima pot sa-ti dau cat de cat :
Conditional optativ - o actiune posibila, realizabila sau dorita happy.
Deci. la prezent ar putea fii :
As vrea si eu sa merg la mare.{ dorita }
Voi merge la mare. { posibila, realizabila }.
Forma inversa. nu stiu ce e thinking
Iar la a 2 a pentru mine e chineza laughing
Sunt abia clasa a 5 a big grin
Dar merit si eu o fundica ca ti-am raspuns? { daca numai rasp. nimeni }

Please puppy dog eyes

| LoCKeR a răspuns:

1: Da-ti-ai o palma.
2: idem

Răspuns utilizator avertizat
| elenita3 a răspuns:

Prima:vru-t-as sa merg la piata, dar nu am reusit!
a doua:a-l scrie pe lista ceruta de doamna diriginta ma sperie.
sper ca te-am ajutat! funda?

Răspuns utilizator avertizat
| LoCKeR a răspuns (pentru CoriiKidd):

Forma inversa e cam asa:
Ti-as da...

| elenita3 a răspuns (pentru CoriiKidd):

Forma de conditional optativex:as citi,ar vrea,ai scrie, forma inversa inseamna:citit-as, vrut-ar, scris-ai, asa se face legatura formandu-se o forma mai mult populara!
iar la a 2-a:trebuie sa pui o forma al unui pronume(in cazul meu "-l" cu forma neaccentuata intre verb auziliar(in cazul meu "a")si verbul de conjugat(in cazul meu "scrie"). Dupa explicatiile astea poti sa faci singura! intai iti alegi un pronume personal cu forma neaccentuata, il pui intre verbul auziliar(cred ca stii care sunt verbele auxiliare)..il alegi tu si intre alt verb si dupa continui propozitia sa ii dai un sens! sper ca ai inteles!