| xDebby a întrebat:

Hei,TPU.Dau funda.
Am 14 ani si m-am gandit sa ma duc la psihologul scolii.Am o stare de depresie continua,si nu de o saptamana, doua ci de doi ani.Nici nu imi aduc aminte cand am fost cu adevarat fericită; uneori,chiar si cand am motive sa fiu fericita gasesc mereu motive sa nu fiu si simt ca am ceva pe suflet,sau mai multe; dar in fine,nu vreau sa va plictisesc.
Credeti ca e bine? Cum o sa fie? Chiar se merita sa ma duc? Psiholoaga scolii e foarte frumoasa,tanara si mi-ar placea sa vorbesc cu ea,dar uneori am impresia ca se comporta frumos doar ca sa aiba oamenii incredere in ea,sau ma rog, asa sunt majoritatea psihologilor.Plus ca sunt foarte confuza si habar nu am ce sa ii spun,daca i-as spune cu adevarat problemele mele si la ce ma gandesc sigur m-ar interna la spitalul de nebuni laughing! Si am foarte multe de spus,nu cred ca problema mea se va rezolva doar daca voi vorbi cu ea, pentru ca am mai luat legatura cu un psiholog si mi-a spus ca am nevoie de mai multe sedinte.Intrebarea mea este : sa ma duc,sa nu ma duc,sau sa îmi strang bani si sa ma duc la un psiholog si sa fac mai multe sedinte? Apropo, psihologul scolii imi poate prescrie medicamente?

Răspuns Câştigător
| Evilo a răspuns:

Oh doamne parca suntem unul si aceeasi persoana. Numai ca eu de doua saptamani am si insomnii sunt total distrus. In orice caz nu e momentul sa vorbim despre mine.
Eu nu cred ca ceea ce ai tu se cheama neaparat depresie dar ce stiu eu despre o persoana dintr-un mesaj de juma de pagina... in orice caz psihologii scolii, crede-ma, nu se merita de absolut nici un fel. Acum na nu putem generaliza ceva total pentru ca nu poti sa stii s-o gasi un psiholog scolar bun in toata tara asta dar majoritatea nu ti-i recomand. Eu zic sa mergi la un psiholog cu cabinet personal, te rupe la bani dar este mult mai bine. In schimb trebuie sa tii ceva mereu in minte. Si la personal si daca alegi pana la urma la scoala nu te du la cineva care iti da teste din alea. Nu nu nu nu is asa infecte testele alea ca imi vine sa vomit cand le vad. Aia nici nu e psihologie! Se cheama psihonometrie. Deci si daca te duci la personal si iti da un test data viitoare nu te mai duci la ala. Tu ai nevoie sa vorbesti. Si chiar daca asta a scolii ar fi buna sa spunem, e bine psihologul sa fie cineva total in afara vietii tale. Pentru ca nu poti sa stii se duce asta in cancelarie si scapa o vorba sau habar nu am, vad colegii tai cel mai bine psihologul este sa fie cineva care nu este aproape de viata ta sociala. Cat despre medicamente o nu. Aia este psihiatrie cand vorbim despre medicamente. Si nu te du la un psihiatru te rog eu mult de tot crede-ma am trecut prin lucruri groaznice absolut ingrozitoare si am fost psihotic si tot nu am pus mana pe medicamente. Alea te distrug. Daca e o parte mica mica mica in tine care sa fie inca lucida(ma refer cand esti nebun nu neaparat cazul tau) medicamentele alea se asigura ca pana si partea aia moare. Te transforma intr-o leguma practic. Adica chair nu intelegi in ce constau medicamentele astea. Spre exemplu pentru o boala mentala numita ADHD( Attention Defficit Hiperactivity Disorder) tratamentul este pe baza de Metamfetamina care este un drog destul de urat( este cunoscut si sub numele de Ecstasy drogul). Iar amfetamina(care este un component al metafetaminei) cauzeaza niste dureri de stomac groaznice crede-ma. Si in afara de 3 medicamente psihiatrice, toate celelate sunt netestate. Cel putin nu complet. Si pot da reactii adverse foarte urate. Eu am luat ceva medicamente si am vomitat ca toti dracii deci nu, mai bine nu. Mai bine fumezi marijuana( sau ma rog pentru mai putin rau care sa fac poti face ceai sau milkshake de merijuana) pentru ca daca zici ca esti trista probabil ai o lipsa de dopamina in creier? nu stiu banuiesc, nu zic acum ca iti recomand sa faci marijuana dar incearca sa gasesti lucrurile care te fac cat de cat sa te simti bine si fa-le din ce in ce mai mult, dar nu exagera, orice da dependenta. Eu sunt depenent de muzica si cat de stupid suna asta pe atat de ingrozitor e pentru mine pentru ca e foarte foarte greu sa fac orice fara sa ascult muzica. Daca vrei pot si eu sa te ajut adica 4 ani de psihologie ei probabil ca stiu si eu cate o chestie(exceptand starea deplorabila in care ma aflu)... dar nu vad cum naiba poti sa contactezi pe cineva pe site-ul asta aia nu ai voie daca esti membru junior aia nu nici macar sa dai ca ceva e spam nu ai voie daca esti junior wtf. In orice caz mult noroc.

| xDebby explică (pentru Evilo):

Mulțumesc mult big grin!

| Radu284 a răspuns (pentru Evilo):

"Cat despre medicamente o nu." @.@

"Si in afara de 3 medicamente psihiatrice, toate celelate sunt netestate."

Adica vine Gigel, descopera el un praf, si il vinde la famacie, fara sa-l testeze nimeni, nu? Ca nu exista standarde internationale si alte prostii de genul asta...

"Mai bine fumezi marijuana"
Sper ca iti dai seama ca marijuana nu este un medicament, ci este o planta. Si ca orice planta, exista multe variatii in functie de specie, cum a fost crescuta, cand a fost culeasa, and so on. Si nu la toata lumea are un efect pozitiv. Eu, de exemplu, nu cred ca o sa mai fumez marijuana in viitorul previzibil.

| Evilo a răspuns (pentru Radu284):

Da ma da tu ai cumparat de la colt niste marijuana 100 g la 4 E si te plangi probabil. Cine ti-a spus sa fumezi marijuana in primul rand? Eu i-am si spus ei nu fuma marijuana pentru numele lu' Dumnezeu, pune-o in ceai milkshake DACA CHIAR CREZI CA E NEVOIE. Nu ii recomand sa faca asta dard ecat sa se sinucida mai bine asa. Si exista si tratamente ca nu recomand la nimeni pui iarba aia asa netratata intr-o tigara si o fumezi. Mai intai trebuie sa dai tot ulei-ul THC de pe ea, exista mai multe feluri in care sa faci asta, ca uleiul ala ii tot ce e daunator la planta aia. Uleiul THC se formeaza ca o aprare al plantei impotriva soarelui, o picatura de ulei din ala si esti mai drogat decat daca iei 1g de marijuana fara din ala.
Cat despre medicamente am studiat destul crede-ma, si psihologie si psihiatrie si stiu despre el ce e. Un medicament normal, spre exemplu Nurofen, sansa de a experimenta reactii adverse este de 1 la cateva milioane. Reactii adverse la medicamentele psihiatrice in general sunt de 1 la 1000 -.-. Si aici, normal ca au fost testate intr-o oarecare masura, dar nu complet, pentru ca noi ca si specie, rasa umana, abia stim o iota despre creierul nostru. Habar nu avem exact cum functioneaza totul este inexact cand ne referim la el. Cum crezi ca ai putea sa stii cum functioneaza un medicament daca nici nu stii despre lucrurl pe care vrei sa il tratezi. Si cand era sa intru in spital mi s-a zis ca in general se da o sarja de medicamente, se vede cum reactionezi, daca nu merge se mai da o sarja vedem cum reactionezi. Ai ma ma lasi? Asta inseamna ca devii soarecele lor de laborator si testeaza prostii pe tine esti nebun pai daca treci prin atatea medicamente care iti afecteaza creierul iesi de acolo o leguma...

| Radu284 a răspuns (pentru Evilo):

1. Marijuana aia era din New Jersey, si din cate am inteles era destul de buna (nu eu am cumparat-o, am fumat la o petrecere). In mod normal nu trebuie data cu nici un ulei, daca este dintr-o planta buna.

"Reactii adverse la medicamentele psihiatrice in general sunt de 1 la 1000"

Si nu ti se pare o rata extrem de buna? Daca ai 999/1000 sanse sa iti ameliorezi depresia, nu ai incerca?

"Habar nu avem exact cum functioneaza totul este inexact cand ne referim la el."

So? Habar nu avem cum functioneaza forta de gravitatie, asta nu inseamna ca nu ne putem baza pe ea...

"Si cand era sa intru in spital mi s-a zis ca in general se da o sarja de medicamente, se vede cum reactionezi, daca nu merge se mai da o sarja vedem cum reactionezi."

Si cam ce ai vrea? Sa se uite in globul de cristal si sa vada care sunt cele mai bune medicamente pentru tine? Nu ti se pare normal sa faca asa? Sa incerce ceva pana gasesc un medicament care te ajuta?

| Evilo a răspuns (pentru Radu284):

Hhaha, crede-ma, vorbesti un non sens total happy. Nu am de gand sa mai incerc cu marijuana aia fa cum vrei whatever era buna nu era buna what so ever, dar crede-ma ca despre psihiatrie am facut foarte foarte multe studii. Acum tu esti cel care pare a fi "Gigel care descopera el ceva". Nu incerca sa imi dovedesti ca e bine sa iei medicamentele alea, pentru ca stiu exact ce si cum, banuiesc ca nici nu ai pus tu mana pe din alea ca sa stii cum e. Creierul nostru este extrem de complex si este foarte usor de distrus. Sunt atatea milioane de conexiuni, reactii chimice diverse numai pentru a intelege cateva cuvinte. Exista atatea sisteme de encodare si decodare a memoriilor si a ceea ce auzi, sisteme de aparare cu tot felul de substante de la adrenalina la dopamina si multe altele, exista 3 parti ale creierului, si nu, nu ma refer la lobul frontal si cel de nu stiu care. Ma refer ca exista un constient, subconstient si inconstient. Nu vrei sa "*** around" cu toate astea. Cand bagi o mana de medicamente din alea care nici macar nu fac ce trebuie si dupa trebuie sa mai bagi o alta varietate deja l-ai innebunit. Ai distrus sisteme peste sisteme si in curand te trezesti ca vorbesti singur pe strada. Am vazut un tip din spitalul de psihiatrie care purta o conversatie cu 6 oameni deodata, doar ca nici unul nu exista. Si tipul facuse 2 facultati era un geniu efectiv, a venit cu o trauma si l-au indopat aia cu ceva prostii. L-au terminat. Nu mi se pare normal sa imi dea niste medicamente sa testeze. Ori esti sigur ca face bine, ori incerci dar sa nu aiba nici o reactie adversa posibila. Eu nici macar nu mai iau medicamente din astea date de doctori decat sa zic din cele usoare doar cand sunt foarte foarte rau, gen Nurofen si alte prostii fara prea mult harm. Adica si la astea normale mi-a dat o doctorita un medicament o data si mi-a distrus toata flora intestinala puteam sa fac foarte foarte rau, 1 AN a trebuit dupa sa nu mananc decat foarte putine lucruri ca altfel ma distrugeau dureri ingrozitoare puteam sa fac si boli foarte urate si in continuare am ramas cu o sensibilitate anume. Deci nu nu e deloc ok.
Cat despre gravitatie, dargul meu big grin Stim mai mult decat perfect cum funtioneaza au existat destui fizicieni care au dovedit-o (Newton, Richard Feynmann etc.).

11 răspunsuri:
| 女明DongRi a răspuns:

Draga mea, iti spun sa nu te duci pe la vreun pshiholog privat, care iti ia si pielea de pe tine. Pshiholog bun gasesti si la scoala. N-are de ce sa-ti fie rusine, teama, sa fii confuza etc, nu esti prima eleva care se duce la acel pshiholog scolar, mai ales ca e mult mai obisnuita cu problemele adolescentilor decat cel privat. E decizia ta, dar crede-ma cu acei bani poti face orice altceva. Este o carte buna care te poate ajuta sa devii mai sigura pe tine: Paul Mckenna - Castiga acum increderea in tine.

| Radu284 a răspuns:

1. Daca e gratis, du-te. Nu ai nimic de pierdut. Dar intreaba totusi care este politica de confidentialitate, daca are voie sa spuna parintilor ceva, etc.

2. Psihologii nu pot prescrie medicamente, doar psihiatrii pot face asta. Pentru depresie exista unele medicamente foarte eficiente, dar depinde de la om la om. La tine nu cred ca medicamentele sunt solutia, pentru ca esti deprimata e prea mult timp, si nu cred ca ai vrea s aiei toata viata medicamente.

"dar uneori am impresia ca se comporta frumos doar ca sa aiba oamenii incredere in ea, sau ma rog, asa sunt majoritatea psihologilor."

Pai si nu e normal/bine sa fie asa? big grin

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ConnieMeowღ a răspuns:

Măi, eu una sunt destul de sensibilă când vine vorba de psihologi. Avem noi un exemplu în școală care e. Nu știu. Psihologii în general te privesc de sus, te tratează ca și cum ți-ar fi superiori și vorbesc cu tine ca și cum ai fi un prostălău. Sunt convinsă că îți va face bine să vorbești cu cineva despre toate și cred că cea mai bună terapie este să-ți scrii sentimentele și gândurile pe hârtie. Pe o persoană oarecare nu te poți baza, plus că te va judeca indiferent dacă o realizează sau nu.
Cu riscul de a mă repeta, nu cred că merită să faci o vizită la psiholog. Medicamente, după cum au spus și ceilalți doi, nu au cum să-ți dea, asta este treaba psihiatrilor și deja intrăm în alt domeniu.
Nu îți recomand să ți un jurnal neapărat, scrie undeva online, găsește o cale să îți faci un document privat. Pe hârtie le poate găsi mama ta, iar nu cred că asta este ceea ce îți dorești.
Și eu am 14 ani și am momente în acre mă simt heartbroken fără motiv. Cred că este ceva caracteristic vârstei noastre, adică eu nu sunt chiar cufundată în această stare, însă de câțiva ani revine. Eu una dacă îmi scriu sentimentele, dacă recitesc acel lucru, simt cum încep să pălească și încetul cu încetul le scade intensitatea.
Nu pot garanta că va merge și la tine, dar te rog, măcar încearcă! Sunt sigură că la început va părea ciudat, vei încerca să transpui niște sentimente inefabile în cuvinte, dar amintește-ți că tu, nu ceilalți trebuie să le înțeleagă, așa că descrie-le cum crezi tu că e cel mai bine. Nu alții trebuie să se regăsească, ci tu!
Mult succes, draga mea!

| Evilo a răspuns (pentru ConnieMeowღ):

Da, apropo si de asta, intr-adevar e o idee buna. Eu imi voi publica o carte in curand dar poate asta ti se pare prea departe poate nu esti genul chiar asa de deep dar daca vrei sa scrii(ma refer la xDebby ca sa nu se faca confuzie) este un site https://www.fictionpress.com chiar e super acolo poti sa scrii orice vrei tu oricat vrei tu, am intalnit cateva persoane super acolo, bine, e in engleza deci trebuie sa stii engleza.
Cat despre tine Alle, asta ca sa stii nu vreau sa sune ca si cum as fi rautacios sau ceva nu toti psihologii sunt cu aerul ala de superioritate. Intr-adevar, sunt destui asa, mai ales cei de la scoala, dar stiu psiholog care i-am spus cred ca lucruri la care alti oameni ma dadeau afara la cat de idiotice sunau si cat de tampite erau si nu a schitat nici un feld e speriere sau de desconsiderare.(Ei bine omul face si psihologie criminalistica si are un perete plin de diplome in psihologie). Deci cam asta r fi un alt criteriu. Astia tineri...cam lasa de dorit sincer. Daca gasesti un tip mai in varsta cu experienta ar fi genial.

| ConnieMeowღ a răspuns (pentru Evilo):

Sunt complet de acord. Generația nouă e cam slabă. Nu zic că nu există oameni pricepuți, dar până găsești unul, cred că îți pierzi tot avântul. sad