| AntonyJacob a întrebat:

Hei,TPU! deci..sa incepem : eu stau la Bucuresti cu mami si tati (nu mai am frati sau surori) si de 2-3 ani mergem aproape in fiecare weekend la tara si nu mai suport. colegii rad de mine daca le spun si mereu evit asta ..mereu cand trebuie sa mergem udeva cu scoala sambata sau duminica eu nu pot sa merg ca trebuie sa merg la tara..nu mai rezist ..si daca le spun imi dau replica imediat : "iar incepi?" ..cateodata imi vine sa ma sinucid.lunea ma intreaba prietenii de ce nu am fost pe fb/mess/skype si eu spun ca nu a mers netu'; nu am mai fost prin parc de 1 an.in ultimii doi ani mi-am serbat ziua la tara ca a cazut sambata si duminica.o data e ziua mea pe an..de ce nu am putut sa stam acasa sa imi serbez ziua. nu mai pot crying( ce sa fac?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pff ce nu as da sa au unde sa merg la tara in weekend... ma rog
zile si tu la ai tai ca vrei sa te mai vezi cu colegii in weekend si sa mai stati si in Bucuresti uneori. Ce nu inteleg eu e de ce trebuie sa dai tu raportul la colegi de ce nu ai fost pe net...

| AntonyJacob explică (pentru suntserios):

Crede-ma ca te-ai satura de 3 ani intr-una. +am niste colegi care se supara din orice si unii dintre ei te intreaba pana te dispera.

| nucaraata a răspuns:

Ok...Nu stiu cum se numeste asta: obesie sau nebunie curata? Din cate ai spus tu, parintii tai par a fi total preocupati de plecarea la tara, ceea ce probabil pentru tine a devenit exasperant, si pe buna dreptate. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa apelezi la o ruda/ prieten de familie apropiat, care sa le dea de intales ca tu ai o varsta si trebuie sa petreci timpul si cu prietenii, prin parcuri, prin diferite localuri, nu numai la tara. Eventual aceasta s-ar putea oferi sa te gazduiasca weekenmd-urile la ea, cat timp ai tai sunt plecati, pentru a fi impacati ca esti pe maini bune. Ti-am zis sa apelezi la o alta persoana pentru ca ai mentionat ca pe tine niciodata nu asculta. Totusi, eu as zice sa le propui sa ramaneti macar un weekend acasa, o zi sa o petreci cu ei la o plimbare prin parc cu bicicletele, spre exemplu, iar in cea de a doua zi sa iesi cu prietenii undeva. Vezi cum vor reactiona, poate vor fi surprinsi. Multa bafta!