| Alex00990 a întrebat:

Ideea e următoarea. Prietenul meu cel mai bun a murit acum 1 an și acum mie a inceput sa îmi placa de iubita lui, pe care o avea când a murit, înțelegeți voi.
Ma simt prost dar totodată as vrea sa fiu cu ea dar nu știu, ma simt bulversat.
Aștept parerile voastre, m-ar ajuta enorm.

Mersi!

Răspuns Apreciat de Editori
| SiA31 a răspuns:

Bună happy
Este foarte dificilă postura în care te afli.
În primul rând, trebuie să afli ce simte ea. Totul e în funcție natura relației pe care au avut-o. durata ei. Pentru că toate astea sunt bazele unei durate de vindecare mai mici sau mai mari.
Trebuie să pui foarte bine lucrurile în balanță, pentru că amândoi, fiind atât ee apropiați de băiatul respectiv, ați putea căuta unul în celălalt o alinare. Adică. ea în omul care îl cunoștea cel mai bine pe fostul ei iubit, iar tu în ea, jumătatea sau "sufletul pereche" al prietenului tău cel mai bun.
Este foarte important să vedeți în ce postură sentimentală vă aflați și cât de cicatrizate vă sunt rănile, pentru a nu vă folosi unul pe celălalt doar ca bandaj.
Dacă există cu adevărat sentimente reale, din partea amândurora, încearcă să îi dai timp. Pentru că ea, ca iubită a lui, are nevoie de o perioadă mai îndelungată să accepte că omul care a spus că nu o va părăsi niciodată, a plecat printre îngeri și a lăsat-o singură.
Cred că îmi înțelegi ideea.
Mult noroc și condoleanțe!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai respect pentru prietenul mort, evita sa te apropii de fosta lui iubita!
Asa ceva nu faci nici unui prieten, nu-i normal si nici sanatos, pentru ca, prietenul mort va fi intotdeauna intre voi si veti fii nefericiti.
Ceea ce simti pentru ea nu-i dragoste ci o obsesie.
Da-i pace, ca nu-i bine relatia asta.

| Sofer a răspuns:

Ii spui ca îți place de ea și ieșiți sa va vedeți.

| ancaval a răspuns:

Fata ce zice? A trecut peste acel moment? Ar putea începe o nouă relație?
Vorbește cu ea și întreab-o dacă ar fi gata pentru o nouă relație. Trebuie să te apropii mai mult de ea și apoi să-i zici dacă te acceptă.

Sunteți tineri, viața merge înainte.

| DraionoDragos a răspuns:

Ramai cu ea si gata nu trebuie sa te simti prost stai linistit