| Gabiursu123 a întrebat:

In 3 luni am bacul si nu stiu, ma axez prea mult pe matematica. De 1 luna si ceva numai subiecte de bac la aia fac. Pur si simplu imi e sila sa invat la biologie atat de mult... tin sa precizez ca am luat la simulare 5 70 mate 5 50 romana dar la biologie 4... nu stiu ce sa fac, vreau nota mare la matematica, eu simt ca aia o sa ma ajute cel mai mult la bac, nota. Ce sfaturi imi dati? Cum sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Încă mai ai timp suficient sa recuperezi și sa îți îmbunătățești notele!
Sfatul meu e sa nu treacă o zi în care sa nu te uiți peste toate cele 3 materii.
Este exagerat sa stai timp de 10 ore pe zi cu cărțile în fata într-una, îți pot afecta sănătatea.
Timpul acordat studiului tu trebuie sa ți-l fixezi. Tu îți știi mai bine ca oricine limitele!
Eu spre exemplu țin minte ca dimineața puteam învață cel mai bine! Făceam câte un model pentru bac la fiecare materie.
Eu am dat la romana, istorie și logica.
Țin minte ca la romana îmi lua cam 2 ore sa rezolv un model la fel și la istorie, iar la logica maxim o ora. Ideea e ca făceam și câte10- 15 minute pauza între ele.
Nu îți recomand să te ocupi o zi doar de o materie, apoi în cea de-a 2 zi de alta materie.
Eu cel puțin uitam tot sau mai rău ma plictiseam dupa primele 2 ore.
De aceea e recomandat sa schimbi conținutul!
Garantez ca metoda funcționează!
Repet, timp mai ai, încearcă sa te organizezi de mâine sa zicem și ușor ușor vei reuși sunt sigura!
Trebuie de asemena sa fii hotărât și sa ai o voința de fier!
Și îți dau și un bonus, eu luăm lecitina pe baza de plante și chiar ma ajuta la memorare, de asemenea după fiecare unitate sau după ce ai citit ceva ieși la o scurta plimbare afara, (dar vezi sa nu te rătăcești de totlaughing
Asa informațiile vor fi mai bine sedimentare!
Numai bine! Și mult succes la Bac, de asemenea mult spor la învață! Nu renunță, motivează-te! Eu știu ca poți! Vei reuși sa iei bacul cu note mari!

2 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Uita-te pe subiectele de biologie si incearca sa rezolvi.
Daca nu stii sa faci, citeste macar cate o ora pe zi rezolvarile subiectelor, în modul asta o sa retii in urmatoarele 3 luni de un 6 macar.
Citeste de cateva ori rezolvarile timp de o ora, apoi la sfarsit de saptamana citeste tot ce ai citit si tot o sa ramai cu ceva in cap.
Ai 16 ore pe zi daca dormi, cred ca poti sa-ti aloci macar o ora.

| ywar a răspuns:

Notele sunt micute, asta inseamna ca nu prea esti pregatit. Eu unu'm-as lega de scaun si pana dupa BAC nu as mai avea liniste. Invatat 10 ore pe zi, citit. Cum vrei sa faci treaba?
Dupa parerea mea in situatia expusa de tine sigur, sigur pici bacul.
Invata, rupe cartea.