| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Încep prin a spune ca sunt fata și am 17 ani. Ei bine, pana la aceasta vârsta nu am avut încă o relație și asta nu e din cauza aspectului fizic ci din cauza comportamentului. Foarte mulți baieti au vrut sa ma cunoască, dar evident ca eu am refuzat. Eu nu-mi pot exprima sentimentele fata de o persoana (chiar dacă o plac foarte mult), mereu sunt rece si distanta. Prin mesaje nu stiu ce sa mai spun, la telefon nu pot sa vorbesc (din cauza anxietății sociale) iar in realitate ma pierd complet. Dacă ma ia cineva in brațe (la baieti ma refer) incep sa tremur si nu-mi gasesc cuvintele. Nu ma pot deschide fata de nimeni, sunt prea închisă in mine, iar exprimarea sentimentelor de iubire (in acest caz) mi se pare un gest de slăbiciune. Nu m-am afișat niciodata cu un baiat si nu cred ca o voi face prea curând. Pun accent pe aspectul fizic foarte mult, dar si pe comportament cred ca in aceeași măsura. As vrea sa îmi dați câteva sfaturi si idei de unde as putea învața ce si ce sa vorbesc cu un baiat. Am uitat sa precizez ca nu ies din casa, si încă dorm cu mama. Nu am încredere in mine, nu pot sa îmi spun părerea, pentru ca mereu ma gândesc la ce vor spune ceilalți. Nu vreau răspunsuri cu "ai timp, acum ocupa-te de scoala", pentru ca am rezultate foarte bune la scoala.
Sper ca ați citit tot. Multumesc!
Astept cât mai multe răspunsuri, dau fundița.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil sa ai ceva traume din copilarie, nu sunt sigur, de aceea zic posibil sau poate ca asa este felul tau de a fi, fara ca vreun eveniment anterior sa te fi afectat.

Recomandarile mele ar fi sa mergi sa vorbesti cu psihologul scolii si sa ii spui ceea ce ne-ai spus si noua aici si in acelasi timp sa incerci sa te expui la ceea ce iti provoaca anxietate, teama, acest lucru facand parte din psihologia inversa, avand ca scop desensibilizarea subiectului față de temerile sale, cum fac cei care au fobie de paianjeni expunandu-se in contact cu ei, atingandu-i, asa poti incerca si tu sa faci, socializand.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai timp sa te alegi cu un papusoi de silicon, ala nu rade de tine cand tremuri sau vrei sa il violezi
https://images.app.goo.gl/FVA9zFHxbJukbcQi9

| haileewatson a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog, el te poate ajuta. Daca nu ai bani mergi la psihologul scolii. Oricum sa stii ca ai timp sa iti dezvolti increderea in tine happy O sa fii ok

| gogugogugogu a răspuns:

Trebuie sa gasesti pe cineva cu foarte multa rabdare, compatibil si sincer, sa gaseasca mereu timp pentru tine si sa vrea sa te asculte. O relatie cu un asemenea baiat, in timp, va scoate cuvintele din tine...