| Oanaa82 a întrebat:

Ma puteti ajuta?
Deci eu am 17 ani.Matusa mea sta in Dubai, e arhitect.Eu o iubesc foarte foarte mult si ma gandeam ca atunci cand voi face varsta de 18 ani sa ma mut si eu acolo si as vrea sa devin arhitect si eu.Nu prea ma pricep la desen dar pot invata.La engleza ma descurc bine asa ca nu e o problema.Stiu ca ma credeti naiva si ca sunt doar un copil, dar eu oricum sunt hotarata sa o fac.De ce nu? Adica daca am aceasta unica sansa de ce sa o ratez? Decat sa ajung pe strada si sa cersesc...Sunt constienta ca e foarte mult de munca si sunt capabila sa realizez ceea ce imi propun. Vreau sa am un trai mai bun, sa ajung ceva.Stiu ca acolo este greu dar sunt capapbila! Sunt puternica si pot sa o fac! Nu stiu acum ce parere au parintii mei despre asta, nu cred ca sunt deloc de acord.Probabil ca nu vor intelege ce vreau.Cred ca isi vor imagina ca vreau in Dubai,ca cine stie ce voi ajunge pe acolo,ca voi ajunge o pitipoanca, una plina de fite si figuri sau mai stiu ce.Am de gand sa le spun ce imi propun dar mi-e frica sa nu isi imagineze altceva decat cea ce vreau eu sa fac si nu cred ca vor accepta ce imi propun deoarece totusi este foarte greu in strainatate, dar EU POTsi VREAU asta! Vreau sa am un viitor deoarece este foarte greu in Romania sa ai o situatie buna financiara. Vreau sa ii ajut pe parintii mei in situatia finaciara pentru ca in ziua de azi este foarte greu.Ei nu au un salariu bun si totusi o ducem ceva mai greu.Matusa mea chiar ma sustine si ma intelege.Ce ziceti? Ce sa fac? Si cum sa o fac? Mi-e foarte frica (,) ca parintii mei s anul inteleaga altceva sa nu creada ca am in cap numai prosti pentru ca (,) chiar nu este asa! Eu daca vreau sa faca cest lucru il fac pentru ei! Pentru ca stiu cat le este de greu financiar! Si cu facultatea...nu prea sunt informata despre acest domeniu mi-a mai spus matusa mea cate ceva dar trebuie sa ma si informez despre facultate si mai multe.Parerea voastra care este? Va rog ajutati-ma deoarece nu este asa usor sa iau aceata decizie! Daca ma duc acolo si regret asta nu ma mai pot intoarce asa usor! Si va rog sa ma scuzati pentru acest,, roman".

2 răspunsuri:
| DianaDiia a răspuns:

Ma bucur ca stii ce vrei!
Vorbeste cui ai tai, vai fi mai greu, da' vei reusi.
Mai ales ca ai un sprijin, matusa ta, care te intelege. Te poate ajuta si ea! big hug
Eu sper sa fie bine, sa fie asa cum vrei tu. Baftaa!:*

| alexandra_4554 a răspuns:

Clar Trebuie sa o faci, asculta-ti mereu inima, nu lasa ca visul tau sa se spulbere, lupta pentru el, chiar cred ca vei reusi, Asuculta-ti inima