| Myhai2001 a întrebat:

Hei TPU, maine dau evaluarea nationala la limba si literatura romana...din pacate.
Stiu ca mai de mult apareau pe net niste subiecte..cam 100 de subiecte si la examen se dadea unu din ele..stiti daca si acum se mai face asa?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o informatie gresita, niciodata nu au aparut liste de subiecte din care sa se dea. De obicei apar niste variante orientative, de cateva sute de subiecte (de obicei, insumate sunt peste 500, incluzand practic toata materia). Nu se alege dintre ele, dar fiind atat de multe, adesea exista subiecte asemanatoare la examen. Ar fi stupid sa se publice 100 de subiecte si din ele sa se aleaga, pana si cel mai prost le-ar invata perfect in 2-3 saptamani si toata lumea ar lua 10.

| Myhai2001 explică (pentru Brigaela):

Bnu....fratele mei a terminat facultatea si a dat examenul de clasa a 8 a acum foarte mult timp si la el erau niste variate..cam 100 de variante si una din ele era luata la elegere pentru evaluarea nationala.

| Myhai2001 explică (pentru Myhai2001):

Meu*

| Brigaela a răspuns (pentru Myhai2001):

Cred ca isi aminteste gresit, sau ca in anul lui a fost o coincidenta si una din variantele pe care le-a lucrat el a semanat cu cea data la examen. Asa acum ti-am spus, daca ar fi fost asa, nu ar fi existat ncii o nota sub 9.90, iti dai si tu seama.

| MZP a răspuns:

A fost un an (cred că 2010, sau aşa ceva), în care s-a procedat aşa, dar din cauză că foarte mulţi au copiat, nu s-a mai procedat astfel de atunci