| Mrr2000 a întrebat:

Mi am pierdut jurnalul..nu genul de jurnal pe care l fac fetitele de 5 ani,genul de jurnal in care am scris sentimente,lucruri ff personale si multeee altele. Ideea e ca e ff posibil sa mi l fi luat mama, dar daca ar fi facut o, pana acum m ar fi certat deja. alta posibilitate e sa l fi pierdut la scoala si atunci e grava treaba. Ideea e ca mama nu stie nimic despre jurnal si in el am consemnat unele chestii nasoale despre ea. imi e foarte frica.

Răspuns Câştigător
| Strongerthanyou1 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca ai avut un jurnal si intreab-o daca e la ea! Alta solutie nu ai! Dar fii calma cand i-l ceri sa nu creada ca e ceva grav! Si daca nu stie de el, dupa ce il gasesti il poti ascunde mai bine! Iar la scoala roaga niste prietene bune sa se intereseze daca stie cineva ceva despre tine, dubios, sau sa afle la cine e si daca e la cineva! Stai linistita, nu e un capat de drum! Momentan cam asta poti face, si daca mama ta sa zicem ca l-ar fi citit, ii ceri iertare si ii spui ca in acele momente erai foarte suparata si ca nu e din suflet, doar ai vrut sa te descarci cumva!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, fetitele de 5 ani nu au jurnal, pentru ca nu stius a scrie.
Iar un jurnal perosnal, este jurnal si la 10 ani si la 100 de ani, tot jurnals e cheama, si nu-i cu nimic diferit al tau, ca tot ceea ai scris in el, scrie toata lume ain jurnale.

Banuiesc ca ai mai mult de 5 ani, si ca te-a dus capul sa nu iei jurnalul la scoala, ca altfel nu ar face nici un sens, de ce ai duce ceva atat de intim si secretos taman la scoala, unde toata lumea stie ca nu-i nimic in siguranta.
Cel mai probabil este in casa, la mama ta, care il citeste sau la alt membru al familie.
Dar, inainte sa acuzi pe cineva, fa o curatenie general in camera ta si ia caiet cu caiet la mana, sa vezi daca nu cumva il gasesti.

| alin131 a răspuns:

Nu te mai speria. Este intr-adevar un jurnal si ai lucruri personale scrise in el, dar sanatatea ta psihica si fizica e mult mai importanta. Lasa stresul si poate il gasesti maine sau poimaine...

Daca il gasesti ok, daca nu asta e, important e sa nu te mai stresezi.

| Cozmo23 a răspuns:

Daca consemnezi ca nu ti.ai scris numele in acesta este foaaarte bine insa se poate intampla ca sa fi il gasit un coleg si trebuie sa speri ca ii de incredere si cineva intelegator si daca il gaseste cineva si a citit din el incearca sa nu pari agresiva cu acesta, compoarta-te frumos pentru ca acesta deja stie ce gandesti poate chiar si despre el si daca te comporti bine ai putea sa scapi usor, dar in special sa ai grija sa nu te manipuleze daca ameninta ca spune secretele tale la ceilalti nu ezita sa le spui tu pentru ca scapi mai usor si este si o satisfacere de a te elibera. Daca a gasit.o mama ta este chiar bine pentru ca si ea a fost tanara ca si tine si a avut si ea impresiile ei si piate chiar sa formezi o relatie mai buna cu ea daca nu ea in final o sa inteleaga ca tu ai dreptul de a te exprima cum vrei si va acepta opiniile tale.Eu personal prefer sa spun totul intr-o bucata adica direct, fara ca macar sa regret, multi spun ca asta e din partea mea un defect pentru ca imi bat joc si puerd increderea in persoane insa in viata cel mai important lucru e ca tu sa te simti bine si ceilalti sa te judece dupa opiinile si pasiunile pe care le ai nu dupa aspect.