| UrsuletZzZzDePlush a întrebat:

am o problemasad e o poveste foarte lunga.
De ce nu am nici un prieten? Toata lumea ma uraste, ma barfeste si eu sincera sa fiu nu le-am facut chiar nimic.Am cateva prietene adevarate, dar in rest nimeni nu ma cunoastestraight face Parca as fi o fantoma pentru ei.De cand am fost mica, m-am mutat din scoala in scoala[am fost la 3 scoli pana acum, si in curand ma mut iar], nu am reusit sa imi fac prieteni sau macar sa cunosc persoane din alte clase.Nici pe facebook nu imi dau nici cunostintele accept[sper sa nu aud,la ce ai nevoie de prieteni pe facebook,pentru ca in realitate nu prea sunt mule fete fara fite care mi-ar putea fi prietene,dar macar pe facebook sa am]. Cand mai ma plimb prin parc ma intreaba multe dintre fete [care erau in scoala cu mine], cand te-ai mutat aici? Nu erai din...[fiecare zice alt loc].Nu am frati, surori. Tatal meu este plecat aproape tot timpul in ceva tara straina.Cu mama ma cert foarte des,iar cand suntem impacate ma trateaza ca pe un copil mic [Te-ai lovit? Hai sa te pupe mama,ce mai face puisorul meu,chestii din astea care pe mine chiar ma scot din sarite, si i-am spus si ei asta, dar vadca nu ma intelege].Nu am voie sa fac multe lucruri care alti colegi le fac.Singurele lucruri care am voie sa le fac in general e sa stau cat vreau pe net,la tv,ma culc la ce ora vreau,si sa stau pana seara in parc,sau unde vreau sa ma plimb [stau mai mult in comparatie cu altii]. Toata ziua stau in casa si ascult muzica.
Nu am cui sa ii spun secretele,deoarece aproape toate prietenele ma barfesc. Daca vorbesc cu mama, imi scoate ochii toata viata [de exemplu, i-am zis cand aveam 7 ani ca imi placea de un baiat [am uitat sa zic,ma lasa sa am iubit,nu comenteaza] si,acum dupa o gramada de ani tot ma mai intreaba de el, chiar daca nu mai e cu mine in scoala [eu m-am mutat clar]].
Pentru mine viata chiar nu mai are sens, oricum nu am ganduri de sinucidere sau chestii de genul.Doar ca nu mai suport.
Nici macar in jurnal nu pot sa imi scriu secretele [am scris odata, l-am ascuns, era jurnal cu lacat..si a 2a zi am auzit-o pe mama zicandu-mi "ti-am citit jurnalul"]
Si unii profesori ma urasc, spun ca sunt ca un dr*c [nu sunt nici sfanta,dar nici ca restul din clasa carora nu le comenteaza nimic de comportament].De catva timp m-am mai lasat de scoala pentru ca nici la profesori la ora nu mai pot fi atenta [sunt prea trista,toti ma intreaba de ce m-am lasat de scoala,ca eram desteapta,dar eu le raspund,nu stiu.
Am si o matusa care ii baga mamei tot felul de tampenii in cap, si mama sigur o asculta [matusa aceea ma cearta indiferent ce fac, o data m-a certat de ce am luat 9 in teststraight face eu abia ma abtineam sa nu rad pentru ca 9 e nota buna 9 (ma gandesc ce ar face daca ar vedea catalogul ca nu erau toate notele in carnet crying ) Pe langa asta,matusa mea,tine prea mult la sanatate,nu stiu ce i-a bagat in cap mamei,daca ii zic ca merg la un suc,zice ca nu e sanatos sa beau suc, sa stau acasastraight face.
Desigur,am insomnii din cauza problemei acesteia,toti ma intreaba de ce,si eu raspund iar,nu stiu.
Problema e ca eu sunt uratica, in sensul ca nu am o dantura foarte frumoasa, sau un spate foarte drept.Bine inteles sunt frumoasa in felul meu [asta stiu bine baietiilaughing].
Simt ca nu mai suportcrying. Ce sa ma fac?
Daca nu stiti raspunsul la intrebarea aceasta, macar spuneti-mi cum sa am dintii mai drepti[fara aparat dentar] si mai albi, si spatele mai drept?
Daca ai citit toata intrebarea inseamna ca iti pasa de mine.Multumesc:*.Fundasad

Răspuns Câştigător
| Evelyn666 a răspuns:

Cel mai probabil problema ta se trage din schimbarile bruste de care ai avut parte. Din cauza asta nu ai avut timp sa-ti faci prietenii stranse fiindca acestea au nevoie de timp + daca esti o persoana care nu prea suporta schimbarile [ cum sunt eu, de ex laughing ], te afecteaza mai mult. Cat despre chestia cu uratenia... ai sa realizezi singura in timp ca esti frumoasa asa cum esti si ai sa stii cum sa-ti pui in valoare calitatile si sa maschezi defectele... dar astea se vor intampla la timpul lor happy. Incearca sa fii sociabila, draguta cu ceilalti si asa ai sa-ti faci noi prieteni. Cat despre mama ta care considera sucul un aliment nesanatos are dreptate, dar daca am sta sa ne gandim bine fiecare are poftele lui, iar in lumea asta un regim sanatos e foarte greu de intretinut [ mai toate alimentele sunt nesanatoase in oarecare masura ]. Ai putea sa vorbesti cu mama ta despre aceasta matusa care iti ingreuneaza situatia. Daca ii explici cu siguranta va intelege happy.

9 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Hmmmm...nu stiu cu ce sa incep!
In primul rand tu esti de vina pentru ceea ce esti (psihologic vorbind) pentru ca noi suntem ceea ce gandim (comportamental vorbind). Daca tatal tau e plecat in tara straina, inseamna ca iti poti permite sa mergi odata pe saptamana la un psiholog care te va invata cum sa gandesti in asa fel incat sa ai o stare de spirit buna. Iti dau un exemplu de gandire ilogica (nu te ajuta sa gandesti asa):"nu mai suport situatia asta", dar daca, sa spunem, ai ramane fara maini si fara picioare si fara familie, cum ai mai putea sa spui atunci? vezi, deci incearca sa gandesti ca situatia e NEPLACUTA, nu ca nu o suporti.
Despre prieteni ce pot eu sa iti spun tie, sa n-ai incredere in nimeni ca in ziua de azi un prieten adevarat e o binecuvantare de la Dumnezeu.
Nu lasa scoala si iti garantez ca vei cunoaste roadele muncii tale la un moment dat (cand iti dai interesul si totul iese bine, oricat de saturata ar fi piata, tu vei avea mereu un loc de munca si vei fii cautata).
Spatele drept: il poti avea (nu iti stiu varsta ca sa te pot sfatui exact); mergi la medic sa te consulte, sa vada daca se mai poate corecta, dar cred ca da, iti va face un corset (costa vrea 200 lei) pe care trebuie sa-l porti cat mai des (pana se rezolva problema), iar apoi, cu ambitie (in cazul tau lipseste in momentul asta - cred eu - de fapt sunt sigur) faci gimnastica medicinala si incerci sa stai constient cat mai corect cu putinta. Dupa o perioada dupa ce iti vei intarii muschii spatelui, sa stai dreapta va deveni o formalitate, ceva involuntar, cum este si normal. Cu dintii nu stiu ce sa-ti zic. Mergi la un dentist si iti va spune ce sa faci. Nu te mai lasa citita usor de catre oameni ca ai de peirdut mai tarziu sibucura-te de viata asta, asa cum e ea, ca sunt multi care si-ar dori-o si nu o au. Fara nicio amanare incearca sa pui in aplicare ceea ce ti-am zis. e adevarat ca ai nevoie de ceva bani, dar mai bine sti ca ai facut ce s-a putut pentru sanatatea ta decat sa regreti mai tarziu. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare, doar ca nu ma cearta din cauza notelor, sau a sucului.
Cel mai bine ar fi sa fii optimista, sa te gandesti ca totul va fi bine.Cat despre problema cu comunicarea, daca vrei poti sa imi trimiti id tau prin mesaj.
Dintii ii poti albi cu sare, sau lamaie [ sau la dentist daca vrei], de indreptat nu stiu ce sa zic.Ca sa ai spatele mai drept :
1)Ai grija cu pozitia de la calculator
2)Anunta-i pe toti ca vrei sa ai spatele drept, sa te atentioneze
3)Sa te plimbi prin camera pe varfuri 2-3 minute zilnic, iar dupa 5-6 zile vei vedea rezultate
4)Sa stai 5-10 minute zilnic cu spatele drept lipit de perete.
Mult success :*.

| AndrewAndy a răspuns:

WOW Frate am ramas fara cuvinte.Nu te mai sfatuiesc ca au facut-o altii inintea mea dar un singur lucru iti zic:nu asculta ce zic altii despre tine si nu te lasa influentata(cred ca este cel mai important)-si eu am avut problem asta dar a inceput sa nu imi pese de ce zic altii.Ma bucur ca ai pus intrebarea asta si am putut sa iti cunosc poveste.KEEP GOING ANS NEVER GIVE UP. Bafta (id yo_ninja_andrew daca chiar nu ai cu cine sa vorbesti)

| aragon90 a răspuns:

Stii o poveste mica doar oameni daca vor sa-ti dea un raspuns nu ar citi tot pentru tine ca scrii de 10 pagini macar scurteaza

| Chainsaw a răspuns:

Zici ca esti sor`mea.Fix povestea ta se potriveste 100% la mine. flory_black46 daca vr sa mai vb ..ca nici eu nu prea am asa multi prieteni sad

| walt a răspuns:

Hey, am citit si povestea ta, si raspunsurile date. In locul tau nu i-as asculta pe cei de aici. Din cate vad ai un vocabular destul de corect, un limbaj placut si ordonat. Psihologic vorbind...nu ai nevoie de psiholog.
Ai doar nevoie de mai multa incredere in tine. Cu matusa ta nu stiu ce sa zic, toti ne pricepem la sfaturi, dar mai putin sa le aplicam. Cat despre mutarile dese, eu personal le vad mai bine. Cand vei fi mare vei fi foarte puternica. Multi raman legati de locuri, prieteni, amintiri. sper ca te-am ajutat.
ps. ti-am dat add

| cosmin_2840 a răspuns:

Pe mine nu ma intereseaza indiferent ce spun despre mine.stiu ca nu-s perfect nu sunt cea ce isi doresc altii si ma doare la patine!

| andreeaiorgu a răspuns:

Si eu am un pic problema asta
dar la scoala ii ff mare
acasa este ca tata si mama nu ma lasa sa bag nici pic machiazhappy te inteleg
si te rog dac vrei da-mi si mi-e id ul tau1

| dragutzzamikk a răspuns:

Saracuta! Imi pare foarte rau! Si eu cand am intrat in clasa 1 eram timida si micutzza.nimeni nu ma baga in seama. dupa un timp m-am facut remarcata(am incercat sa imi fac prieteni)..Acum am aceeasi colegi si inca uni nu ma baga in seama! Nu sufar! Si mama mea nici Facebook nu ma lasa sa imi fac! Credema...prieteni sunt cei care sunt sinceri cu tine! Problema ta nu e chiar asa o dilema! Fii indrazneata indiferent de situatie! Eu am ajuns de la o mica insecta la o libelula langa ceilalti! Fao si tu! Daca anumitele ''prietene'' te barfesc zile in fata:''ma barfiti!'' si gata! Sper ca am ajutat!