| AnaEm12 a întrebat:

Nu stiu daca asta e o problema normala dar... vecinul meu care statea usa in usa cu mine a vandut apartamentul lui pentru ca s-a mutat la casa. Acum cineva i-a cumparat apartamentul. Vecinul mi-a spus ca urmeaza sa locuiasca aici o mama cu doua fete una mai mare si una de varsta mea (12-13 ani).S-ar putea sa fim si in aceeasi clasa. Eu stau foarte prost la capitolul socializare inca de cand eram mica, din cauza ca port ochelari, sunt mai inalta, si am probleme cu greutatea(cu care sunt in plina bataliehappy ). Chiar mi-am dorit sa am si eu o prietena, dar pana acum nu am reusit.As vrea sa reusesc sa ma imprietenesc cu fata care va locui langa mine...dar vreau sa stiu cum.Multi rad de mine pentru ca nu stiu sa imi fac prieteni dar pentru unii e greu. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

7 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Am avut parte de o situatie asemanatoare si eu sunt foarte timida si s-a mutat o vecina in apropierea mea. Pai mama a facut un "mini-tort" si m-am dus cu ea sa facem cunostinta cu noii vecini. Femeia care statea acolo avea un baiat si o fata. Am vorbit cu ei pur si simplu am zis - Hei, cum te cheama, eu sunt ___ si na am vorbit si noi despre ce ne place sa facem, am intrebat-o de unde vine, cum i se pare aici asa ca prima impresie etc. Zilele urmatoare am iesit sa ii arat orasul pentru ca ea era din alt oras. In prezent e a doua cea mai buna prietena a mea iar fratele ei (mai mare cu 2 ani ca mine ) imi e iubit xD. Nu e ceva de aranjat sau pregatit, fii tu insati si incearca sa fii deschisa. Totul e bine cand esti tu insuti/insati

| ZaineaM a răspuns:

Bai frate ma lasati cu "fii tu insati"?
Stiu o multime care "sa fie ei" inseamna sa vorbeasca doar despre PC, sa nu iasa in casa, si sa faca glume de rahat.
Nu e o solutie "sa fii tu insati", mai degraba adopti un stil, iti alegi un "idol""
Faza cu "fii tu" nu tinewinking
Parerea mea

| Alexaaandraaa a răspuns:

Incearca sa fi tu insatii, poate avetii lucruri in comun, filme, muzica, jocuri. Nu iti face griji, incearca sa afli ce ii place sa faca, ce iti place tie. Si nu uita niciodata, nu conteaza ce zice restul, conteaza ce simti tu de fapt. Ai grija de tine! puppy dog eyes Pup!:*

| Lydiaaa a răspuns:

Fii tu insuti.Sunt sigura ca si fata aceea va fi incantata sa-si faca o prietena noua avand in vedere ca se muta. Dupa ce ajunge las-o 1-2 si cand o vezi baga-te in seama cu ea si spune-i ca locuiesti langa ea.Ca ar fi frumos sa fiti prietene.Ii ceri id-ul sa va imprieteniti si pe mess.happy Nu stiu ceva de genul.Incearca sa fii mai curajoasa.Si stai linistita nu cred ca nu va fi prietena cu tine pentru ca porti ochelari sau esti inalta sau ceva de genul.Personalitatea ta conteaza. Sper sa reusesti sa te imprietenesti cu eakiss Poate chiar si cu sora eibatting eyelashes

| 1NoBoDiElSe3 a răspuns:

Stiu cum te simti si as vrea sa iti spun ca, daca vrei sa te imprietenesti cu cineva, doar te duci la ea (o sa ti se para ca nu tu faci asta) si o saluti, ii urezi bun venit, o intrebi cum o cheama, despre scoala, ii prezinti locul cum ar veni...eu stiu poate o plimbare prin oras, sau, ceva de genu si o sa te mai intrebe si ea...dar, iti spun eu: sa nu o intrebi din prima despre familia ei.Ca poate are probleme si fiind un strain i-ar fi mai greu. Sper ca te-am ajutat:d.BAFTA!

| AnaEm12 explică:

Hei,iarhappy. Multumesc de raspunsuri. E cam greu sa fiu eu insumi, dar am sa incerc. Chiar nu stiu cui sa-i dau funda...m-ati ajutat toti thinking

| alexutza9912 a răspuns:

Dacă vrei un sfat adevărat poţi sa iţi întrebi mama pentru că ea te poate ajuta cel mai bine! Dar dacă vrei sa te împrieteneşti cu ea trebuie doar să fi tu insuţi sa încerci sa stai de vorbă cu ea sa afli mai multe despre ea şi să o lasi si pe ea sî afle mai multe despre tine! lasă să meargă torul se la sine, fi naturală si incearcă să petreci cât mai mult timp cu ea! succes!