| ßíïì a întrebat:

O sa ma mut in U.S.A. cel tarziu in ianuarie. Cu engleza stau binisor.
Problema e ca acolo cu siguranta totul e complet diferit si nu dtiu daca ma voi adapta.
Cum e scoala acolo? Ce diferente ar fi? Credeti ca ma voi adapta greu?

1 răspuns:
| adinaxD a răspuns:

OMG! Ia-ma si pe mine! vorbesc serios! Ce norocoasa esti! Eu visez de mica sa ajung in America. De adaptat probabil ca va dura ceva, deoarece totul e nou, insa eu zic si sper ca iti va placea happy
Asa fain e acolo. Fiecare elev alege ce materii vrea sa invete. Exista materii obligatorii si materii facultative: la inceputul anului scolar, directorul iti arata o lista cu materiile obligatorii (matematica, stiinta, engleza, sport etc), iar tu, pe langa alea, poti alege alte materii pe care vrei sa le urmezi, precum caligrafie, fotografie, muzica. Plus ca sunt tot felul de ateliere, care se fac after-school: de exemplu ceramica.
Orele sunt de 55 de minute si pauzele de 5 minute +pauza de masa, timp in care trebuie sa fugi repede la dulapior si sa iti iei cartile pentru urmatorul curs si, dupa cum probabil sti, in SUA nu profesorii vin in clasa la care trebuie sa predea, ci fiecare prof are clasa lui si elevii trebuie sa mearga.
De asemenea daca un elev este suficient de avansat la o anumita materie, atunci el poate sari peste un an scolar la acea materie.
Orele de biologie si chimie o sa fie mult mai faine decat cele din Romania cu 90 % teorie.Acolo se fac multe experimente.
Notele acolo sunt de la A la F (A-performanţă excelentă ori excepţională, B - performanţă peste medie, C - performanţă medie, D - performanţă scăzută, E sau F - performanţă şcolară foarte slabă)
Sunt multe lucruri faine legate de invatamantul din USA, dar hai sa lasam scoala. Gandeste-te cate magazine si mall-uri te asteapta acolo.O M G Ia-ti adio de la chinezarii. big grin