| Marynna a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog niste experimente la fizica, sa nu fie ceva foarte complicat(pentru cls a7a)
Multumesc si FUNDAhappy

3 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

Electricitatea statica:
dintr- o bucata de hartie fai niste bobitze mici si le strangi la un loc, iar cu o rigla de plastic (transparenta) freaca un material textil (bumbac) apoi pune repede linia incarcata cu energie peste bilutzele de hartie. Vei observa ca micile bucati de hartie se vor lipi de rigla
Clasicul motorash: Cu ajutorul unui motoras de masinutza, o baterie si doua cabluri poti alcatui un motorash cu energie electrica. Conecteaza bateria prin cablurile legate la cele doua capete ale motorashului. Capatul motorashului se va roti repede si va scoate un zumzait.
poti alcatui un scripete (mobil sau fix) cu ajutorul unei roti cu shantz o sfoara si un corp ...sau alte lucruri inv la fizica big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La optica - asezi pe aceiasi directie :
sursa de lumina - obiectul - lupa - ecranul ( o foaie ).

Pornesti lumina si observi ca pe ecran apare umbra obiectului, poti sa caracterizezi imaginea ( umbra ) : reala, intoarsa, mai mica. :d.

| Paradox13 a răspuns:

Baterie,conductoare adica fire, consumator adica bec si intrerupator si gata ai experiment se aprinde becul