| Alex00990 a întrebat:

Stau destul de prost la vorbitul in public, la discursuri. Chestia e ca ma si rosesc si tremur, nu stiu cum as putea rezolva problema asta. Vreau sa o rezolv, vreau sa pot tine un discurs fara pic de timiditate. Ce solutii aveti?
Multumesc!
P.S.: Am 16 ani!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să exersezi.
Un pic de timiditate face ca discursul să fie mai bun, căci este însoțit de emoție, aceasta se transmite la auditor.
De fapt acesta este sensul unui discurs, să însoțești cuvintele cu emoția potrivită, astfel încât ideile să intre în mintea auditorilor.
Să te gândești la asta, ce vrei să spui, cui spui, și de ce. Ce o să facă cei ce ascultă cu cele spuse de tine? O să le intre pe o ureche și o să le iasă pe alta? O să le folosească la ceva? Ai ceva important de spus, de comunicat? Pornește de la aceste întrebări și apoi, dacă discursul îl vezi ca o sarcină importantă a ta, atunci timiditatea ta trece pe planul doi.

| Teo29 a răspuns:

Sunt carti si video-uri pe Youtube care te pot ajuta. Nu vei reusi din prima dar in timp si cu perseverenta, orice este posibil.

| melodrama a răspuns:

Bea un pahar de vodka

| Isabell27 a răspuns:

Ia o gura de vin