| Sylvye a întrebat:

Am o "mica" problema. Am 16 ani si inca nu am avut vreun prieten (iubit). Cred ca e din cauza ca sunt prea timida. Cand cunos o persoana noua, doar peste o luna incep sa fiu eu cu adevart, dar pana atunci cand stau uneori cu cineva nu stiu ce sa spun, daca nu incepe cealalta persoana conversatia. Aceasta timiditate se simte si mai mult cand vorbesc cu un baiat. Si mai si rosesc... Mi se pare ca sunt cea mai timida persoana...
Cum as putea sa scap de aceasta timiditate (stiu ca trebuie sa ma comport altfel, sa fiu mai degajata, dar cum fac asta)?
Credeti ca atunci cand voi avea un prieten va crede ca e ciudat ca e "primul"?

8 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Nu va fi nicio problema pentru primul. Cineva trebuie sa fie primul. Oricum doar ultimul conteaza in dragostea matura happy

Ca sa scapi de timiditate incearca sa citesti mai mult pe tema asta din carti nu de pe net sau filmulete.
Sau alege-ti o fata mai mare pe care o apreciezi pentru atitudinea ei de castigatoare si incearca sa adaptezi la tine chestiile pe care le observi la ea ca fiind dezinhibatoare.

Papa!

| sayWhaaat a răspuns:

Baietii sa stii ca nu prea rateaza oportunitati cu fetele mai timide, in sensul ca sunt cele mai cautate de obicei, pentru ca fiecare vrea sa fie "primul" in viata ei.
Cu alte cuvinte, s-ar putea ca mica ta problema sa se datoreze altor lucruri, cum ar fi felul cum arati, sau cat te duce căp'șorul.

| glontz54 a răspuns:

Cine te place, te place asa cum esti. Mie imi plac fetele cuminti si timide, si cred ca in general baietii prefera o fata cuminte decat o panarama care sa fie falsa si sa umble din floare-n floarewinking Iar daca vrei sa nu mai fii timida incearca sa nu te mai gandesti la parerea care si-o fac oamenii despre tine. Simte-te in largul tau. Fa chestii care iti fac placere, fa cunostinta cu mai multe persoane, simte-te bine. Si keep calm, o sa fie un baiat care sa te aprecieze si o sa te placa asa cum esti. Bafta :*

| gaina007 a răspuns:

Ca sa te accepte asa cum esti spune-i ca ai **** si ca nu mai pute a peste pentru ca ai facut baie acum 2 ore!

| gabrielovici a răspuns:

Categoric nu se va simti ciudat ca e primul, din tocmai va fi bucuros

| ssc a răspuns:

Risca si raspunde exact ce iti trece prin cap nu ai nimic de pierdut.

| DaNiiiiii1234 a răspuns:

Buna happy.
Nu ai de ce sa fi timida..cine te iubeste te accepta si asa, daca o sa fii in continuare timida, o sa-ti fie rusine si cand o sa te sarute. apoi frantuzesk... uite daca alegi persoana buna. spune-i ca este primul, si esti timida... nu este o rusine..si eu sunt asa :* happy
Cand esti cu el. gandeste-te la ceva frumos..si uiti ca esti timida

| Irinukka a răspuns:

Sincer, exact asa sunt si eu happy