| demmxxx a întrebat:

:* Stiu ca o sa sune ciudat dar eu am amigdalita si de curand am fumat o tigara sau doua [prima data] si o prietena mi-a spus ca de la tigari poate sa te doara gatul si nu stiu ce sa cred deoarece ma doar ganglionii destul de tare! Multumesc anticipat :*

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

La amigdalita e vorba de imflamarea ganglionilor, iar fumul de tigara, datorita multitudinii de toxine pe care le contine, intarzie vindecarea si contribuie la mentinerea iritatiei.De asemenea, nicotina diminueaza si efectul antibioticelor.

| Layla212 a răspuns:

De la tigari nu e...ai o raceala bea ceaiuri fierbinti ia strepsils si nu fuma macar pana trece ca nu iti face bine fumul.