| 148Girl2699113 a întrebat:

Hei TPU, sunt fată am 18 ani dar arăt de 14...
Când eram în liceu colegii râdeau de mine și se luau de aspectul meu fizic...mă simt frustrată..de ce corpul meu e așa de nedezvoltat?
Cam pe la 16 ani i-am zis mamei să mă ducă la doctor pentru că mă saturasem de batjocură multora, am incercat să mă duc și singura dar ea s-a împotrivit. Mereu m-am simțit că se comportă cu mine inferior din cauza corpului meu..de ex când vedea că mă integrez și îmi fac anturaje râdea de mine și îmi reproșa "nu mă înebuni? Tu? Uită-te la tine", iar în schimb se purta altfel cu cunoștințe de varsta mea.
Un sfat bun vă rog?

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Ca și tine sunt mulți adolescenți cu aceasta inhibiție! Deci nu ești singura. Eu spre exemplu la 14 ani eram foarte dezvoltata și la fel ca și tine am fost țintă unor glume proaste. Ce sa mai, ma făceau cu ou și cu oțet. Țin minte ca pana și directoarea, ii spusese mamei mele ca arat ca o femeie de 25 de ani. Eu cu ce eram de vina?
In fine și eu am fost la doctor și în prima faza mi-a spus ca aveam niște dereglări hormonale.
Sfatul meu e sa nu prea asculți de ceea ce spun cei din jurul tău! Eu mi-am dat seama de asta prea târziu din păcate! Însă mai bine mai târziu decât niciodată nu?
Învățate sa te iubești asa cum ești! Nu îți mai crea o părere proasta despre tine, fii fericita!
Eu întotdeauna m-am gândit cum era sa fiu și dezvoltata și sa am și probleme grave de sănătate? Sau mai rău să îmi lipsească unul dintre membre sa fiu handicapata...
Trebuie sa te încurajezi singura și sa te accepți asa cum ești!
Cât despre faza cu mama ta... Sincer îmi este greu sa o cred în prima faza. Ce mama se comporta astfel? Însă exista și excepții.
Pur și simplu nu o baga în seama. Dacă ea se amuza de tine, amuzante și tu cu ea. Fa haz de necaz. Te va ajuta enorm.
Nu pune la suflet de azi înainte, absolut nimic, nici măcar un cuvințel!
Adesea oamenii sunt plini de propriile lor frustrări și sunt invidioși, de aceea reacționează asa.
Fii doar tu isati și învață să te accepți asa cum ești! Ești frumoasa!
Numai bine! Capul sus! Ca de mâine sa poți zări soarele ce a stat ascuns între nori! Bucură-te de viata! Și nu îți irosi niște clipe prețioase din tinerețe pentru niște probleme aiurite din prezent, însă care vor fi ignorate pe măsură ce vei înainta în vârstă!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la sala sa-ti definesti fain corpu macar

| mihai69 a răspuns:

Schimbă-ți mama!
Ups... asta nu se poate. Dar ai putea să mergi acum singură (puteai și la 16 ani, dar ai fost prea inhibată) la un medic.
Și depinde și ce anume înțelegi prin „nedezvoltată. Dacă ai doar sânii mici, nu e chiar așa o nenorocire - se poate corecta chirurgical; deși sincer spun - suntem mulți bărbață cărora exact acest tip de sâni ne place.
Dacă e vorba despre înălțime... acum e ceva mai greu, dar ceva, ceva se poate face dacă mergi la medic.

| Andreeush a răspuns:

Nu toată lumea se dezvoltă la fel.
Te poți duce și singură la medic, numai să vrei.

| mihail2003 a răspuns:

Apucate de un sport