| laviniabeluska11 a întrebat:

Efectiv nu mă mai regăsesc. Nu mă mai simt ok cu mine. Deși arăt în limite normale, mereu sunt frustrata de aspectul fizic. Am coșuri pe față si când mă uit în oglindă, îmi vine sa o sparg de nervi. Cu iubitul meu nu îmi convine nimic. Mereu mă iau de el. Nu mă pot focusa asupra lucrurilor bune din viața mea, ci doar asupra celor rele. Am un loc de muncă ok, plătit ok pentru inceput, dar tot nu îmi convine. Nu știu ce sa ma mai fac. Mă apucă plânsul si tremur din motive banale si nu pot controla asta. A mai trecut cineva prin asa ceva? g

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de un sport, ti-ar prinde bine sa muncesti fizic pana la epuizare, ca vei dormii mai bine si nu vei mai avea timp de frustrare si alte nervi.
Sportul face minuni!
Ia-ti un abonament la o sala, sau pur si simplu alearga dimineata sau seara, in jurul casei, minim 5 km.
Crede-ma, face foarte bine atat la depresie cat si la la nervi, frustrari, odihna, hormoni.
Cosurile acelea de pe fata ta, sunt de natura hormonala. Poate iei anticonceptionale, sau poate nu mananci sanatos si echilibrat, ori poate nu-ti cureti zilnic fata...

| Donsavas a răspuns:

Poti sa consulți un psihiatru sau sa te consiliezi cu un psiholog. Ai o încredere scăzută de sine si un control slab al emoțiilor personale. Se poate rezolva cu tratament psihoterapeut sau medicamentos(iti creste încrederea în tine, natural sau chimic)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Problema ta nu e locul de muncă, banii sau fizicul. Relația în care ești, în caz că nu ți-ai dat seama, e una foarte toxică, care-ți consumă toate resursele mentale. Normal că nu te simți bine în pielea ta când ești într-o relație în care nu te simți apreciată sau iubită, în care nu ți se dă atenție sau ți se reproșează și lucrurile pe care nu le faci, normal că-ți ies coșuri de stres, normal că te apucă plânsul aiurea. Scapă de relația asta și să vezi apoi cum înflorești după ce trece perioada aia nașpa de suferință
Citește întrebările pe care le-ai pus aici în ultimele luni, chiar îți place să te complaci în mizeria asta?
Fă o listă cu toate calitățile și toate defectele relației, pune-le în balanță, și ia decizia care trebuie.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu. Am acnee pe frunte, n-am cel/cea mai bun/ă prieten/ă, sunt grasă, n-am noroc cu prietenii și n-am prieten/iubit, etc etc, și asta mă oftică, mă enervează, mă, bine, știi tu!

| Alexandru250201 a răspuns:

Si eu am stima de sine scazuta da nu fac deloc asa. Ai niste probleme de ordin emotional, incearca savb cu un psihilog sa vezi ce zice si el de situatia asta

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Buna!
Fac la fel,chiar acum o lună m-am despărțit de iubitul meu pentru asta, nu-mi plăcea de mine, am acnee, plângeam din nimicuri și explodam când cineva făcea o glumă despre mine.Cum am scapat? Făcând box! Stiu ca nu e un spart chiar potrivit pentru o femeie dar ajută, cel puțin eu îl ador.Dar nu obligatoriu box, axeazăte pe ce-ți place cel mai mult si te vei simti bine!