| AleAlexa321 a întrebat:

Hei, TPU. Trec a 8-a si cred ca nu e o zi in care sa ma gandesc la asta. Avand in vedere ca suntem pe suta de metri cu inceperea scolii am inceput sa am emotii mai mari. Cel mai frica mi-e de examen ...Mereu am avut 10 pe linie si chiar imi dau silinta.Doar matematica a putut sa imi mai puna bete in roate (iar profa de mate nu ne explica tot ce ar trebui). Stiu ca nu o sa las nicidecum foaia goala, dar mi-e frica.La voi cum a fost clasa a opta si cum a fost examenul? Profesorii doar v-au speriat in legatura cu examenul? Cum ati trecut peste stresul asta? Cum vi s-a parut sa recapitulati tot? Dar materia din clasa a 8-a e grea sau doar completati informatiile din anii trecuti? Vreau cat mai multe detalii. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Clasa a 8-a e foarte usoara ca an scolar deoarece majoritatea profesorilor stiu ca aveti examenul si va lasa foarte liber, va dau note pe nimicuri.
Examenul este foarte usor, in fiecare an parca il usureaza mai mult, deci daca esti un copil silitor si incerci sa inveti cat mai bine ce-ti este predat la clasa nu vei avea probleme. Eventual, daca chiar nu te descurci, ai putea incerca sa gasesti un profesor/profesoara bun/a de matematica si sa faci pregatire pana la examen, inca nu e tarziu si te va ajuta foarte mult. Si eu am avut probleme cu matematica in a 7-a si a 8-a si am facut pregatire in a 8-a si am luat 10 curat in examen in conditiile in care nu m-am straduit foarte mult cu temele si de astea, doar ce faceam acolo.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasa a 8-a nu e așa îngrozitoare precum crede toată lumea.
Dacă zici că te-ai descurcat așa bine până acum, la examene vei avea notă mare foarte lejer. Doar lasă prostia asta cu frica pentru că sunt doar chestii de bază și trebuie să-ți folosești logica.
Îți sugerez să începi de acum să faci variante, și la română, și la mate, și la materiile la care mai trebuie să dai examen (dacă vrei la un profil care cere și altele). Chiar dacă nu știi să faci tot, măcar să te obișnuiești cu tipul de cerințe.

Legat de mate, citește din manual, caută pe internet, în alte manuale de mate dacă ai sau du-te la un profesor. Chiar dacă poate nu se va cere mare lucru la examen, măcar să știi la liceu.

| nlko a răspuns:

Buna!
Si eu trec a 8a, dar nu am atatea emotii.
Pana la urma examenul e la sfarsitul anului si e un examen de nivel mediu.
Daca ai invatat materia din clasele anterioare sigur va fi ok.
Poti face niste subiecte din anii trecuti si e bine sa te obisnuiesti cu testele /examenele.
Profesoara noastra de matematica a inceput sa ne streseze din a7a...
Oricum, succes!

| JohnSeed a răspuns:

Axeaza-te pe mate si romana. Apuca-te din timp, te poti apuca de cand incepe anul scolar. Eu m-am apucat de devreme si, ce-i drept, a fost ceva de munca dar am avut si timp liber in timpul anului pentru ca am inceput din timp. Trebuie sa repeti mai toata materia din gimnaziu, dar din propria experienta cea din clasa a 7-ea si a 8-a e cea mai importanta, asa ca axeaza-te pe ea. Eu am dat examenele anul asta si a fost totul bine. Nu te stresa ca daca te apuci din timp si esti serios ajungi unde vrei sigur. Intr-adevar multi profesori exagereaa putin dar nici nu trebuie sa te lasi pe o ureche. Ar fi de folos sa te uiti si pe subiectele din anii trecuti, sa iti faci o idee apropo de subiecte.

Sper ca am fost de ajutor. happy

| AleAlexa321 explică:

Multumesc de incurajari...Acum ma simt mai increzatoare happy