| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPUstraight face, Va rog ajutati-ma! Va rog! Cum vi se pare aceasta poveste? era o fata care a fost nascuta in septembrie, familia fetitei era probabil fericita, aceasta fetita a trecut prin nenumarate bolii in viata fiin foarte sensibila, a fost chiar la un pas de moarte atunci cand a facut o criza puternica de astm la varsta de 6-7 anistraight face, viata ei nu a fost buna deloc, aceasta a crescut, ani trecand foarte repede, crescand isi da seama ca a crescut fara tata, desi acesta a parasit-o inca din naintea nasterii, il uraste si acum in continuare si il v-a ura toata viata sa; Dc? pentru ca a lasat-o si a plecat, i-a facut viata un chin din nenumarate motive.in clasa a 7 cand aceasta avea 13 ani a venit la scoala acesteia abia rostindu-i numele de rusine fata de ea., fata este foarte trista si nu ca i-ar lipsi tatal, nici macar nu-i simte lipsa, dar are o viata urata pe care o duce zi de zi; De curand a facut iarasi o criza puternica de astm si era la un pas de moarte, ntr-o zii i-a trecut ceva prin minte. ceva de neinchipuit (sinuciderea)dar nu a facut acest lucru, ii este frica de Dumnezeu(Doar de El) si ii este mila si de mama sa care o iubeste enorm, Are aproape mereu zambetul pe buze desi are o inima inchisa, trista; Are foarte multi prieteni care o iubesc; Viata ei devine si mai urata pe zi cea ea creste, are o familie care.acum si-ar fi dorit ca ea sa nu se nasca(bunici mei). care inebinesc si devin tot mai rai pe zi ce trece. off sunt multe de zis dar nu pot descrie acesta viata a ei; Stiti nu este o poveste luata de prin carti sau de pe netstraight face, este poveste mea! o poveste fara sfarsit; astazi voiam sa fac un lucru groaznicstraight face, scriu aceste randuri cu lacrimi in ochii, dar apoi m-am rugat la Dumnezeu sa imi ierte acest gand; viata este cruda pentru multi dintre noi; Dumezeu mi-a dat-o sa o traiesc nu sa mi-o iau singura! Va rog ajutati-ma sunt atat de confuza, zilele mele sunt un calvar, multi dintre prieteni s-au transformat in oameni raistraight face...Va rog, vreau sfaturi ceva, Nu mai pot, Vreau sa plec dar nu am unde, Nu siti in ce stare sunt straight face, am plans azi singura in camera mea si tremuram groaznic. aveam o foarfeca in mana si...Nu am idee ce sa fac; Va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Incearca sa cauti lucrurile bune in viata, asa cum ai spus si tu Dumnezeu ti'a dat o viata ca sa o traiesti, nu sa ti'o iei singura. viata are si bune, si rele. este imposibil sa nu existe nimic bun in viata ta. daca tu crezi ca nu exista, inseamna ca nu s-a manifestat pana acum. Nu te mai gandi la sinucidere, viata e frumoasa si merita traita, cu fericirile si greutatile ei. imagineaza-te peste 10 ani, cu un sot si un copil. vei fi mai mult decat fericita
nu merita sa te sinucizi, crede-ma.

| pwp a răspuns:

Cand ai ganduri de acest fel, gandeste-te la MAMA ta care te iubeste enorm, si nu merita sa ii faci una ca asta. Povestea ta e foarte trista, dar nu ai dc sa te sinucizi din cauza tatalui tau care nici nu merita sa ii zici TATA.cat despre prieteni si bunici, asa e lumea de azi, foarte foarte rea.Vei trece peste acest moment cu ajutorul mamei tale. Oricum, sinuciderea nu este o optiune!

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te calmezi.Ai gandit bine ca te-ai oprit la timp.Gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca(ma refer la cei bolnavi care nu mai au o sansa) si ca sunt persoane care chiar tin la tine chiar de nu ti-o arata cum ai vrea tu.Esti inconjurata de oameni care tin la tine(familie si prieteni) chiar daca tie ti se pare ca esti singura.Eu cred ca ar trebui sa discuti cu mama ta despre ce te framanta, pentru ca mama iti e intotdeauna cea mai buna prietena care chiar daca tu nu o crezi, nu te va judeca pentru ceea ce crezi.Ai grija de tine! Te pup si gandeste-te la ce ti-am zis!

| pengu a răspuns:

Heeey,
ai spus ca ai o mama care te iubeste, prieteni care tin la tine, dar cel mai important Dumnezeu care are grija de tine, caci daca nu avea, nu te oprea cand ai vrut sa faci acel lucru groaznic. vei trece peste problemele pe care le ai acum si totul va fi bine. nu stii ca dupa ploaie iese mai devreme sau mai tarziu si soarele? hai capul sus, nu te lasa invinsa, cum ai spus si tu ai viata asta pentru a o trai nu pentru a ti-o lua...
incearca sa vorbesti cu cineva, sa ii spui ce simti, te-ar ajuta enorm crede-ma.
totul va fi bine!

| sanatatesiviata a răspuns:

Trimiteti un email pentru consilierea emotionala si sufleteasca catre Maica Siluana Vlad la http://www.sfintiiarhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde:

A se vedea si conferintele utile de aici:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

- Despre cum se vindeca si alte afectiuni, prin stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, vindecarea oricarei afectiuni ("boli" - leziuni la nivel celular) explicatii simple de inteles pentru oricine, efecte pentru o sanatate exceptionala:
http://www.sanatatesiviata.ro/......generation

Echipa SanatateSiViata.ro