| BiancaStefanescu a întrebat:

Va rog ajutati-ma, am o problema.Sunt foarte trista, asa am fost in ultima vreme.Am 13 ani si simt ca viata mea nu mai are rost.Toata lumea ma critica.De exemplu treceam azi pe langa o fata la scoala si mi-a zis "Ce faţă ai",altcineva m-a facut urata acum cateva zile, la scoala invatam foarte bine dar anul asta am scazut mult la invatatura(am note de 7 ceea ce nu se intampla inainte).Cu parintii ma cert mai mereu.La scoala sunt inconjurata de prieteni falsi.Cea mai buna prietena a mea pleaca in alta tara si nu o sa o mai vad niciodata.Ma simt singura,ma simt urata,ma simt proasta, izolata.Nu mai suport sa plang in fiecare seara.Plang in fiecare zi.Nici macar un prieten nu am avut pana acum..Simt ca nu am niciun rost pe acest pamant.Ce sa fac? Am incercat sa ma sinucid dar nu am putut, nu sunt in stare sa o fac.Va rog, nu o luati ca pe o gluma.Nu mai pot trai asa.Ce sa fac? sad

6 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Incearca sa te schimbi -sau daca vezi ca nu e oki cu ei si se poarta asa -Poti sa te, transferi la alta scoala. Daca stai intr-o atmosfera naspa nu o sa mai ai rezultate Bune la invatat si o sa ai si probleme de personalitate mai tarziu.Asa sunt unii daca arata bine se dau mari si tari.Cred ca ar trebui sa se faca o echpa de baieti care sa le-o traga astora de se cred mari bunaciuni sa le sara capacele si apoi sa le lase balta sa vada si ele cum e sa sufere si sa fie umilite de altii, asa merita dehh. Capu sus -incearca sa te transferi -si o sa vezi ca o sa devii o buburuza mai buna.Ce tot atata nesimtire -nu am mai vazut -am fost si eu elev dar parca nu eram asa!

| Alexxxxx1 a răspuns:

Heyy in primul rand linisteste-te, da?
In al doilea rand, noi suntem pe pamant ca sa ne bucuram de viata, nu sa ne sinucidem!
Dupa, tu crezi ca viata celorlalti e perfecta? Si eu ma cert cu maicamea(ca tata n-am), si eu am note proaste, si eu is trist(am inima franta) si restul... insa nici prin gand nu mi-a trecut sa ma sinucid, totusi...
ce poti sa faci? linisteste-te, cautati niste prieteni de treaba, si nu te tot gandi la prostiile astea, notele mici le ai din cauza tristetii happy

Ce sa faci? Treci totul cu vederea si bucurate de viata asa cum vrei big grin :*

| MyleyCyrus10 a răspuns:

Buna! happy Citind intrebarea ta, inima mea parca s-a micsorat fiindca am fost destul de atinsa de mesajul tau. Am multe sfaturi pentru tine, pentru ca si eu am 13 ani si stiu ce simti, dar din fericire la mine totul s-a rezolvat.Pe langa faptul ca nu ar trebui sa te intereseze parerea altora, trebuie sa ii lasisa vorbeasca singuri, arata-le indiferenta, nepasare, arata-le ca (,) cuvintele lor nu inseamna nimic pentru tine..Adu-ti aminte, nimeni nu e perfect, nimeni nu are dreptul sa te critice, iar in legatura cu tine si cu parintii tai. Nu prea am cum sa te ajut aici, fiindca aceasta este o faza a adolescentei, cand copiii se cred mult mai superiori decat parintii...fa ce fac si eu : cand mama /tata imi spune ceva enervant si vreau sa le raspund urat, cu aceeasi moneda, ca sa ii enervez, imi musc limba si apoi vei simti durerea pe care o simt ei cand le zici si tu unele cuvinte.La mine a mers happy Si asa m-am obisnuit.La scoala intr-adevar, ceva te-a schimbat de ai inceput sa iei note mici, incearca sa te axezi mai mult pe scoala, pentru ca viata e scurta si daca vrei sa ai un viitor cat de cat bun, numai invatand il poti avea.Gandeste-te un pic, parintii mei imi zic mereu ca ar vrea sa mai fie la scoala si sa nu aiba serviciu, pentru ca la scoala, singura sarcina pe care o ai este sa inveti si sa fi atent, pe cand ei la serviciu au de facut fel de fel de treburi.Ar trebui sa te gandesti ca un elev silitor si cuminte ar fi indifernet cand cineva ii vorbeste urat.In legatura cu sinucisul.Eu niciodata nu m-am gandit la asa ceva, chiar daca am O MIE de probleme. Mereu m-m gandit ca viata e scurta si momentele frumoase sunt trecatoare, iar momentele urate sunt mereu lungi, asa ca am incercat sa vad mereu partea buna, sa transform momentele rele in ceva bun.Incearca sa faci si tu asta!
Eu cred ca daca te vei schimba un pic (moral) si vei deveni mai sigura pe tine si plina de forta, vei fi mult mai tare ca ceilalti.Nu stiu daca mi-ai inteles bine mesajul, la ora asta nu prea imi gasesc cuvintele sad Tine minte: Viata-i scurta si nu trebuie irosita pe toti prostii.Si incearca sa vorbesti cu parintii tai, cere-le iertare pentru tot ce le-ai spus, o sa conteze pentru ei, iar apoi povesteste-le ce ti se intampla la scoala, o sa te inteleaga si o sa gaseasca ei o rezolvare happy

| MyleyCyrus10 a răspuns (pentru MyleyCyrus10):

Sper ca te-am ajutat. happy

| Bubu9090 a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta......nu aveam grija de mine vedeam toate prietenele mele ca se pensau etc. pana intr-o zi cand am zis ca vreau sa fac o schimbare m-am dus la primul magazin si mi-am luat vopsea de par mi-am facut suvite blonde m-am pensat mi-am luat cele mai sexi haine de preferat colanti blugi taiati etc. bine inteles ca m-am certat cu mama ca pe atunci aveam 13 ani si i-am zis ca nu are de ce sa se ingrijoreze atata timp cat sunt virgina pot sa fac ce vreau si cei care nu te suporta nu-i baga in seama eu asa am facut si acum am 15 ani si sunt printre cele mai populare fete din liceu si sunt clasa a9 pentru ca am stiut sa am grija de mine :*

| StefiiXoXo a răspuns:

Heei. Sa nu faci prostie de a te sinucide! Eu fac 14 ani duminica asta si am avut o perioada exact ca ta, in care toti ma criticau si ma certam cu parintii din absolut orice nimic si nu mai aveam pe nimeni...Incearca sa te gandesti ca parintii tai chiar tin la tine, serios... nu mai plange puppy dog eyes asa am plans si eu inainte si am momente cand plang si acum de foarte multe ori din en motive si nu merita! asta e adolescenta: te certi cu parintii din orice, toti prietenii te lasa balta, toti te critica. dar asta e viata si cu bune si cu rele trebuie sa mergi inainte!
Uite daca vrei sa mai vorbim da add : just_me_stefy17@yahoo.com