| AlexandraM776 a întrebat:

Va rog, cititi tot, e important! Am in clasa o colega cu care stau in banca si cu care vorbesc destul de mult, chiar ne mai sunam dupa ce iesim de la scoala. Eu in fiecare dimineata (am ore de dimineata) trec pe la ea sa o iau de la un hotel (ea nu sta acolo, dar parintii ei sunt proprietari acolo), si ea ma asteapta acolo zilnic. Dar din cate am observat eu (si din ce mi-a mai zis o alta colega) fata cu care vin eu e falsa si e cam pe interes. N-am nici cum sa o prind ca minte. Daca eu nu stau cu ea atunci ramane singura (asta e interesul ei, sa nu ramana singura). Ea ma mai ajuta la vreo tema pe care nu reusesc sa o termin tocmai pentru ca ii e frica sa nu o las singura. Eu nu stiu cum sa-i spun ca nu mai vreau sa am de-a face cu ea, adica sa nu mai trec pe la ea sau sa mai vorbim in general pentru ca ea imi spune chestii prin care incearca sa ma impresioneze dar eu vad ca sunt de fapt minciuni, si unele chestii mi le spune mai mult in sila. Am nevoie de un sfat: cum sa-i spun ca nu mai vreau sa am de-a face cu ea fara sa o supar prea tare (ea se supara destul de repede). Banuiesc ca nu m-am exprimat foarte bine dar asa am reusit sa-mi formez cuvintele.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți este colegă, nu prietenă!
Nu văd de ce îți este frică de ea?
Pa, pa.

| SashaS a răspuns:

Buna!
Incearca sa te indepartezi de ea gen dimineata nu te mai du sa o iei si ii spui" scuze m-am trezit cam tarziu si nu am mai putut veni" sau nu o mai suna, nu ii mai raspunde la telefon.

| AlexandraM776 explică (pentru SashaS):

Hotelul de unde o iau e in drum spre liceu, iar ea sta in usa sa vada cand vin eu.

| SzbInfinite a răspuns:

Păi spune-i că ai treabă sau că eşti prinsă cu şcoala, începe să vorbeşti cu alte fete şi pe ea nu o băga în seamă, dacă vine la tine când vorbeşti cu altcineva spune-i pe un ton rece că ai treaba acum şi să să te lase în pace...
Dar eşti sigură că prietena aia nu te-a minţit şi că asta chiar nu ţine la tine? (: Poate chiar te consideră cea mai bună prietenă şi nu vrea să te piardă, e normal.; o3 Poate eşti puţin paranoică, gandeşte-te de două ori înainte să te cerţi cu ea. Oricum fii directă. :*

| AlexandraM776 explică (pentru SzbInfinite):

Ea m-a vazut mai "bleaga" si s-a gandit ca poate sa ma pacaleasca. A mai incercat cu o colega (asta a fost dupa mine), dar nu i-a iesit treaba, pentru ca fata aia e mai smechera.

| SzbInfinite a răspuns (pentru AlexandraM776):

Urât din partea ei dacă te foloseşte, fii sinceră cu ea şi spune-i că s-a terminat. :]

| AlexandraM776 explică (pentru SzbInfinite):

Plus ca ea nu mai vorbeste decat cu vreo 2-3 fete, dar nu asa ca in felul in care vorbeste cu mine, iar mie mi-era cam mila de ea ca sa o las singura.

| SzbInfinite a răspuns (pentru AlexandraM776):

Încearcă şi tu să îi faci cunoştiinţă cu altă fată, poate se împrietenesc.