| BibiM1155 a întrebat:

Va rog ma puteti ajuta cu niste sfaturi pentru cls a V a ( de exemplu ce ar trebui si ce nu ar trebui sa fac nu neaparat in legatura cu invatatura)?
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Udhdhdbebe a răspuns:

Hei! Păi începând cu clasa a 5 a o sa cunosti tot mai mulți copii. Sa nu ti fie frica sau rusine sa te bagi in seama cu ei. Eu începând din clasa a 5 a am legat multe prietenii minunate! Legat de învățătură...Pai sa te bazezi pe romana si matematica fiindca toti stim ca la finalul clasei a 8 a vom da un examen important, poate unul dintre cele mai importante din viata noastra. Invata acum si mai incolo o sa ti fie usor. La istorie si biologie nu o sa favoare lucru, dar trebuie să înveți fiindca eu in clasa a 5 a sem 1 am avut 10 la bio si sem l am inceput cu un minunat 6 pentru ca n am invatat. La geografie in sem unu am inceput si acolo cu un 6 pe ascultat fiindca iar n am invatat, dar dupa am avut doar 9 si 10. La începutul sem sa tragi tare ca sa ai note si dupa o sa fie usor. La muzica e usor. O sa faceti câteva lecții simple. La informatică in sem 2 sa ai mare grija fiindca e un test din internet si ala poate strica multe medii! La tehnologie nu faci mai nimic(nu prea stiu ce lecții sunt fiindca eu la tehno nu făceam nimic, dar nimic). La franceza e usor si acolo. La engleza o sa ai verbele neregulate TE SFATUIESC SA LE INVETI(sunt multe, dar importante) eu le am invatat si dupa înțelegeam mult mai bine citate, versuri etc in engleza. Mai ai acolo câteva verbe la perfectul simplu, dar sunt usoare daca le înveți atunci. A, era sa uit! La matematică o sa faci geometrie. Mie mi s-a parut tare simpla chair daca la inceput nu o înțelegeam deloc, DAR DELOC, la sfarsit am ajuns sa o ador si la teza m-am descurcat de 10 ori mai bine ca la alte ex. Asa si ai si tezele. Dacă înveți sunt simple! Bafta!:***

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu.
înveți ce ți se da, faci temele etc.
Ce sa faci altceva? Dar pde t asta e scoala. Si in principal părerea mea e ca, clasele 5-8 sunt importante.
matematica nu e cine stie ce is chestii folositoare cat decât
la romana gramatica e foarte importanta.
Cat despre restul de materii geografia istoria biologia etc is importante de asemenea fiind cunoștințe de baza.

Si in afara de partea de învățătură nu e cine stie ce, singura chestie in afara de invatatura ar fi sociabilitatea cu colegii, sa te înțelegi cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te axezi în primul rand pe romana și matematica pentru ca la finalul clasei a 8 a o sa ai un examen important. Și sa îți faci multe relații, sa cunoști cat mai mulți oameni, te va ajuta la liceu.

| Aninimous12345 a răspuns:

Sa inveti la cam toate materiile, sa fii cu temele la zi? dar sa respecți profesorii si sa le faci încă de acum o impresie bună pentru ca daca faci chestii statale la orele lor vor avea o parere proastă și si o vor schimba cu greu..La română și matematică e important pentru ca in a 8 a iti vor trebui niste noțiuni din 5 -8 si iti va fi mai usor..Trebuie să înveți sar sa legi si prietenii sa vorbesti cu colegii nu sa fii neaparat "tocilar"