| AnaRadu a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine la o problema la chimie puppy dog eyes. Nu am nici o idee.

Varul nestins se obtine industrial prin descompunerea termica a calcarului (piatra de var). calculeaza:
a) masa de calcar depozitata p=90% necesara pentru a obtine 1120g var nestins
b) masa solutiei de var nestins de concentratie c=3, 7% care se formeaza din CaO de la punctul a)
c) compozitia procentuala a CaCo3 (calcarul )

Dau funda pentru ajutor! puppy dog eyes >Multumesccbig grin

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa-ti dau un raspuns ajutator la intrebarea ta, mai intai gasesti masa de calcar pur, apoi e usor. La punctul b) cred ca vrei sa afli masa solutiei 3, 7% de var stins, adica de Ca(OH)2. La punctul c) e chiar foarte simplu. Bafta!