| Anndreii a întrebat:

Salut/Buna! Am si e o problema la chimie, si am nevoie ce cateva formule.
1)md-masa dizolvatului
2)mersi-masa solutiei
3)concentratia procentuala
4)volumu de solutie de acid
Va rog frumos sa imi spuneti si mie cum se calculeaza happy Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ConnieMeowღ a răspuns:

Eu fac chimie in limba germana dar voi incerca sa te ajut. xD

masa dizolvatului = concentratie procentuala (c%) x masa solutiei supra 100

masa solutiei = md (masa substantei dizolvate) x 100 supra c% (concentratia procentuala)

concentratia procentuala = md (masa substantei dizolvate) supra mersi (masa solutiei)

volumul solutiei de acid nu stiu ca-s in a 7-a. @_@

| Anndreii explică (pentru ConnieMeowღ):

Mersi happy

| ConnieMeowღ a răspuns (pentru Anndreii):

N-ai pentru ce. happy

3 răspunsuri:
| Dozz_Dozze_1998 a răspuns:

Volumul solutiei =masa solutiei supra denstitatea solutiei