| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Am 15 ani si sunt foarte retrasa, introvertita. Mereu ma simt trista, mai ales la scoala. De mica am fost asa si cu trecerea anilor am devenit mai retrasa. N-am multe prietene dar sunt norocoasa ca cele pe care le am sunt de incredere. In generala nu prea m-am inteles cu colegii, cu baietii nici nu vorbeam. Nu prea raspundeam la ore deoarece mereu mi-a fost rusine sa-mi exprim opinia, cand vedeam ca toti erau indreptati cu capetele spre mine. Desi invatam, unii profesori nu mi au stiut numele niciodata. Cand mergeam la tabla radeau de mine numai pentru ca vedeau ca sunt emotiva, ma roseam la fata mereu, numai eu stiu prin cate treceam. Acolo am avut cam vreo 4 prietene bune. Acum am ajuns la liceu si deja am primit eticheta de fata retrasa. Si chiar voiam sa ma schimb dar n am reusit. Momentan ma inteleg cu majoritatea colegilor, sunt constienta ca nu toata lumea poate sa ma placa. Cateodata ma gandesc la toate celelalte fete care au avut deja iubiti, merg la petreceri. Eu nici un prieten baiat n am si nu zic ca scopul meu este asta doar ca nu stiu cum pot fi o persoana mai deschisa. Mereu m-am considerat o persoana urata si mi-a fost frica sa ma bag in seama cu cineva pentru a nu fi respinsa sau ignorata. Niciodata n am avut incredere in mine. Cand merg pe strada singura, daca trec baieti pe langa mine ma intimidez imediat. M-am saturat de toate starile astea, in unele momente sunt pozitiva apoi peste cateva minute imi schimb starea. As vrea niste sfaturi pentru ca mereu cand le citesc ma simt mai bine.

Răspuns Câştigător
| Irinoasa a răspuns:

Hei, m-am regasit prin unele fraze de-ale tale.
tu esti cea care stie ce vrea: gaseste problema, cauta niste solutii, rezolva problema
cica era o vorba: "distrug frica facand lucrurile de care mi-e frica"
esti de apreciat ca nu "te joci" cu baietii. chiar daca pari naiba in ochii unora. toate la timpul lor. deocamdata e timpul sa inveti.
"love all, trust a few, do wrong to none" (Shakespare)
"ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui"
cat despre uratenie, sora mea mai mare mi-a zis ca orice fata e frumoasa daca se ingrijeste.
iar cu exprimarea opiniei in clasa:
care-i scopul scolii? sa invete pe copii. mergi la scoala si ca sa te formezi ca individ in societate. prinde curaj! cum ca de multe ori vorbesc in timpul orei cei care n-ar trebui si tac cei care ar trebui sa vorbeasca. prin faptul ca raspunzi profesorul se va bucura, tu te vei bucura, iar ceilalti posibil vor lectia mai in serios. si iti va creste increderea in tine. si chiar daca raspunsul e gresit si rad ceilalti, esti la scoala sa inveti. tot ce ai invatat de cand erai mica ti-a influentat modul in care ai actionat pana acum si ceea ce inveti te va influienta pe viitor. omul cat traieste invata. Knowledge is power!
respecta-i pe ceilalti, accepta-i, comporta-te cu ei cum ai vrea sa se comporte ei cu tine.

4 răspunsuri:
| Irinoasa a răspuns (pentru Irinoasa):

Voiam sa zic "naiba in ochii unora" happy

| Irinoasa a răspuns (pentru Irinoasa):

Off autocorectorul asta... vreau sa spun "slaba in ochii altora"

| Deaad a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine.
Mereu introvertit,melancolic si deseori trist.

Intotdeauna am fost retras,de asemenea am ajuns la concluzia ca am o forma mai usoara de anxietate sociala.

Cand stai singur,e normal sa triumfe tristetea.
Dar eu,cumva,am reusit sa gasesc o voluptate,o placere interioara in a sta singur.
Am fost trist de foarte multe ori din cauza respingerii pe care mi-a dat-o societatea, vazandu-ma asa retras.
Si iti spun:Nu ai cum sa te schimbi. Timiditatea o poti infrange, dar caracterul tau de introvertit, nu ai cum.E in sangele tau, in fiinta ta.Asa te-ai nascut si asa vei ramane.

Dar te poti schimba in legatura cu pesimismul.
Eu inca nu am scapat de el.

Oamenii ca noi, pot sa aiba prieteni numai ca noi!
Si un sfat, daca tot l-ai cerut:Invata sa nu-ti mai pese de exterior.
Fii subiectiva!
Nu conteaza daca lumea are sau nu iubit/iubita.
O sa vina si asta la timpul potrivit.Si nu-ti dori asta prea mult.
Traieste-ti viata! Odata cu iubirea la varsta adolescentina vine si depresia din adolescenta care e una dintre cele mai dureroase si care te propulseaza in viata. Dupa depresia asta majora te maturizezi cel mai mult, ceea ce e un lucru rau dupa parerea mea.Eu intotdeauna am vrut sa dureze copilaria mult mai mult.

| OldSoul a răspuns:

In general la astfel de intrebari scriu cateva pagini, azi mi-e lene si o sa scriu pe scurt cateva idei.
1.Ai nevoie de incredere, cum o obtii vezi la 2.
2.In viata nu ai ce pierde, traim singuri, murim singuri, restul este doar o iluzie, intelege asta, si spune ce ai de spus, ca dupa cum spuneam, nu ai ce pierde.
3.Invata sa te auto cunosti si sa te apreciezi pentru ceea ce esti.