| DennyssaBibi12 a întrebat:

Am o intrebare. Imi explica si mie careva cum vine asta ca " cei care se cearta se iubesc"? Adica e adevarat? 2persoane care se cearta des inseamna ca se iubesc?
Funda

5 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere discutăm. Mă îndoiesc că cei care se ceartă la cuțite s-ar iubi. Cred că sintagma este potrivtă pentru cei care se tachinează ajungând să se certe din nimic zilnic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Armonia sentimentala, afectiva, comportamentala, etc. dintre 2 persoane nu se poate mentine daca intervin chiar si cele mai mici neintelegeri sau certuri, fiindca acest lucru inseamna deja aparitia neincrederii dintre cei doi parteneri si aproape intotdeauna inceputul sfarsitului. Aviz amatorilor. big grin

| danay72 a răspuns:

Iubirea adevarata este buna, nu se irita. Faptul ca se cearta des, ar trebui sa le dea de gandit legat de relatia lor.

| Mihaelablabla a răspuns:

Inseamna ca s-au saturat/plictisit unul de celalalt. "Cei ce se cearta se iubesc" este o sintagma pentru a te imbata cu apa plata.

| CiocanN a răspuns:

Depinde ce fel de cearta. Cearta cu jigniri și înjurături nu cred ca duce la iubire. Dar contrazicerile și harjoneala, cred ca da