| ImCalledLamă a întrebat:

Heii! De un timp stau cam mult la calculator (am laptop da totusi). Ce sa mai fac sa nu stau asa mult? Nu vreau chestii de genul iesi cu prietenii pentru ca nu am (cine vrea sa afle de ce mesaj), plus ca in vacanta stau la tara, si nu am cu cine sa vorbesc, nu sunt copii in staul asta, de citit citesc, si afara cat sa stau, uneori cred ca sunt cam izolata.sad Dau funda

Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

Buna. Incearca sa citesti ceva captivant, sa ai o vointa mai mare, sa dormi, sa te relaxezi, cam asa ceva...

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Măcar, ești destul de conștientă, și de realistă, încât recunoști că cea mai mare parte a timpului o petreci pe net. Alții, nici forțați nu s-ar dezlipi de el! : ))
Dacă cu prieteniile ești mai selectivă, atunci găsește-ți ceva frumos de petrecere a timpului liber. Alege să-ți pui în practică un vis, desenează ori apucă-te de lucrușoare relaxante, gen handmade (gablonțuri). Pune în practică absolut tot ce îți place.
Folosește-te de imaginație!

| N0xEterniS a răspuns:

laughing Credeam ca sunt singurul care sta mult la pc laughing)
Pai, ce are daca stai mult?
Daca tot ai timp si tehnologia necesara, fa ceva creativ, invata ceva de pe net!
Invata lucruri noi, citeste online sau de pe o carte, uita-te la documentare sau filme, invata de pe net sa faci ceva nou happy

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Acest lucru il intalnim in multe dintre cazuri,marea majoritate a tinerilor stau pe calculator o mare parte a zilei.
FIlme,seriale,jocuri si multe altele.
Poti incepre prin a citi mai mult,a te plimba, a te apuca de un sport, gen sala.
Sa imi dai mesaj privat daca doresti si sa imi zici te rog, de ce nu ai prieteni, te voi ajuta.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| ImCalledLamă explică (pentru SimpleIsCool):

Am 12 ani sad

| SimpleIsCool a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Inteleg,dar poate te voi putea ajuta, varsta nu este aa importanta in aceasta situatie.
Peace!

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutzz13z a răspuns:

Este bine ca ai ajuns la nivelul in care esti constienta ca stai mult inchisa in camera ta la laptop, si ca nu este bine de aceea cauti cumva sa scapi.
Stai mult pentru ca creierul tau sa obisnuit sa faca acestu lucru zi de zi iar subconstientul tau asta face.
Ca sa scapi de problema asta trebuie sa iti propu ( in gand ) '' Nu mai o sa stau mult la laptop, pentru ca nu este bine pentru sanatatea si dezvoltarea mea intelectuala''
Repetand mesajul de mai sus subconstientul o sa-ti preia acesta dorinta pentru ca nu are incoro, ca tu ii esti stapanul lui, dar trebuie sa-ti sustii ideea cand vezi ca cedezii iesi afara incerci sa faci orice altceva.(daca cedezii repetii mesajul). imagineaza-ti de exp ca nu ai internet sau nu mai functioneaza laptopu.
Succes!

| ImCalledLamă explică (pentru Ionutzz13z):

happy o sa incerc, dar gandeste-te si de ce stau eu mult... efectiv sunt in pustiu x.x cum zic altii "apuca-te de un sport" cu cine? trebuie sa gasesc ceva ce pot face singura crying

| vatasanumaria a răspuns:

Pai poti sa tii gasesti un hobby si sa iti faci prieteni acolo cu care sa iesi
ps:si eu petrec mult timp in casa

| ImCalledLamă explică (pentru vatasanumaria):

Amm..am mentionat ca nu am prieteni, si unde stau eu acum nu sunt copii...-.-