| Pookie a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva cu niste indicatii legate de abdomen la fete. Cata abdomene si ce altceva ar trebui sa fac pentru a imi contura asa-zisele patratele. Nu sunt grasa, am doar putina burta. Cam in cate luni as putea sa imi conturez patratelele?

Dau fundita raspunsului cel mai folositor.

Multumesc!

1 răspuns:
| mOBSCENE a răspuns:

Buna :* In primul rand, se zice ca "Abs are made in the kitchen";). Si chiar asa e, alimentatia e mai importanta decat sportul, cel putin in ceea ce vrei tu sa faci, asa ca ai mare grija la ce mananci. Evita dulciurile, sucurile si prajelile in primul rand! Carbohidratii in general te ingrasa, si accentueaza depunerea grasimii (carbo=cartofi, orez, paine alba, faina, dulciuri, alimentele din care iti iei energie). Carbo sanatosi sunt fructele si legumele, insa fructele e indicat sa le consumi pana la ora 12 la pranz :*. Si muulta apa, si ceaiul verde ajuta mult (cam 2-3 cani pe zi). Sa ai 3 mese principale, si cam 2 gustari. Cam asta ar fi cu alimentatia... si cu sportul, pana nu dai grasimea jos, nu se va vedea nicio patratica. Exercitiile pentru abdomen ajuta muschii sa isi mareasca volumul, dar la fel de important este si antrenamentul cardio (care iti accelereaza bataile inimii. alergat, bicicleta).
Un antrenament destul de bun pentru abs e asta:
http://www.youtube.com/watch?v=tk7QUrQJQs8
Indicat ar fi sa iti lucrezi intreg corpul, exercitiile cu greutati sunt ft bune, ai putea incerca la o sala.
Sau daca nu, iti poti face un program gen:
luni - cardio, marti - antrenamentul pentru abd, miercuri pauza, joi cardio, vineri antrenamentul pentru abd, sambata cardio :D
Intr-o luna, 2. rezultatele se vad sigur!
Daca ai nevoie de ajutor sau de mai multe detalii, da-mi un mesaj >:D< Te-am pupat, spor la treaba :D