| Melllanya a întrebat:

Heii TPU. am o problema si nu i pot zice la mami. Am 14 ani si luna viitoare fac 15..Si sunt impreuna cu un baiat de aproape de 1 an. si baiatul acela mi-a propus sa facem dragoste dar sunt virgina. si eu vreau sa o fac dar mi-e frica de mami. ca de afla nu mai poate avea incredere in mine. voi ce parere aveti sa o fac sa nu? dau funda:* (raspuns urgent)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 3 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Baiatul respectiv va trebui sa discute el cu parintii tai si sa obtina acordul lor scris. Altfel, sexul cu fetite este infractiune si va face puscarie (ginecologul la care vei merge tu pentru consultatia obligatorie din prima luna de la inceperea vietii sexuale va anunta procuratura si va fi cercetat pentru viol daca ai pana in 15 ani). Deci spune-i partenerului tau sa discute intai cu parintii tai si veti urma amandoi decizia parintilor.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Brigaela):

Hai ma serios laughing. nu e viol e corupere de minori, si daca baiatul e minor si el, nu se intampla nimic. si in plus de asta sunt o gramada de fete de 14 ani poate si mai mici, pe la sate care isi incep viata sexuale si nu se sesizeaza nici o procuratura, si ma indoiesc ca o sa depuna o fetita plangere

| Brigaela a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Mai cauta o data in Codul penal, infractiunea de corupere de minori nu exista, pedeapsa este numai pentru viol, daca contactul sexual are loc implicand o persoana cu varsta sub 15 ani si o persoana cu varsta de peste 15 ani (15 ani fiind limita considerata pentru prezenta discernamantului la copii). Ai fi uimit cat de multi baieti sunt in penitenciarele de minori pentru ca au avut contacte sexuale cu fete de sub 15 ani impliniti, cred ca nu ai verificat tu cu atentie. Crede-ma sunt multe sute, mai ales de la tara, cum zici tu (unde fetitele sunt mai neinformate si mai usor de prostit)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu vrei sa faci sex cand inca folosesti apelativul "mami"?

| neutrino a răspuns:

Intreaba-l pe tati, el sigur iti va da cel mai bun raspuns.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eu zic sa o faci, pentru ca oricum nu ne pasa de tine

| Leerix a răspuns:

NU! Ai doar 14 ani, esti un copil. straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Denisa7713 a răspuns:

Eu am 17 ani si am un prieten tot de 1 an.Noi am facut dragoste si mie imi era frica inainte sa nu ma paraseasca.Din moment ce voi de atata timp sunteti impreuna si ai incredere in el poti sa.i spui mamei tale totul.Eu as vrea sa vorbesc cu mama mea mai mult dar nu prea avem tipm.Te rog vorbeste cu mama ta pentru ca e mai bine asa si poate te va intelege.Ai utea sa mai astepti 1 an cel putin poate asta e doar asa o relatie nu chiar asa de serioasa.