| RalucaMariia a întrebat:

Heii TPU...
Am observat ca nu am nici un prieten, adica toti "amicii" mei iasa in fiecare zi la un bar super dubios si beau si fumeaza. Mentionez ca am doar 14 ani si la fel si amicii mei. Ce sa fac? Ma simt asa de singura, nu am mai iesit din casa de 3 saptamani (fara mersul la scoala).
Sa nu imi spuneti sa îmi gasesc pe cineva ca mine pentru ca am cautat, am cautat si nu am gasit si eu chiar nu vreau sa ma apuc de fumat sa ma bage ei in seama sad
Eu am note mai mari, 9 si 10 si sunt mai timida si nu imi place sa le ies din cuvant parintilor.
Ajutor, dau funda!

Răspuns Câştigător
| iStarry a răspuns:

Buna.
Poate ca nu-ti dai seama acum, dar faptul ca esti selectiva te va salva de multa suferinta.
Distractia vine in multe forme si daca tu te simti in largul tau uitandu-te la seriale de exemplu, nu e absolut nimic in neregula cu asta.La varsta asta se produc schimbari importante si fiecare vrea sa-si gaseasca adevarata persoanlitate si sa si-o impuna. Oamenii vin si pleaca, iar tu ar trebui sa-ti vezi de drumul tau, sa dai mai departe la profilul pe care ti-l doresti si, mai incolo, sa-ti alegi o facultate la care sa excelezi.
Nu-ti face griji in privinta oamenilor si nu face prostia sa te schimbi doar de dragul de a fi acceptata intr-o gasca unde stii si tu ca nu te vei simti ok.Sunt sigura ca vei gasi pe cineva exact ca tine si o sa-ti dai seama ca nu conteaza cantitatea, ci calitatea.
Nu inseamna ca nu-ti traiesti viata daca nu te imbeti si nu umbli prin cine stie ce locuri dubioase.
Traieste-ti viata in felul tau.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai sa intri in anturajul lor sa stii ca notele iti vor scadea. Chiar daca acum iti vine greu ca esti singura, sa stii ca mai tarziu faptul ca nu te implici cu ei te va salva de viitoare evenimente neplacute.

| MihaiAlex2345 a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa cunost persoane noi si sa comunici mai mult pentru ca astfel de prieteni nu is buni

| Sasuke984 a răspuns:

Pai! Tu esti o fata desteapta si nu ai nevoie de prieteni ca aia