| ForeverYoung99 a întrebat:

Heii TPU! Am si eu nevoie de cateva informatii despre lentilele de contact.
1.Care este cea mai buna firma pentru lentile de contact?

2.De unde le cumparati? (ce magazin/internet)

3.Cat costa? (pret raportat la numar de zile/luni)

4. Lentilele permanente trebuie inlocuite la un moment dat?

5. Lentilele colorate sunt mai scumpe decat cele transparente?

6.Ati suferit afectiuni in urma purtarii lor?

7.Considerati ca sunt mai bune decat ocherii si le recomandati?

8.Ce solutii sunt necesare pentru a le pastra "curate"?

9.De cat timp purtati?

10.Trebuie recomandate de doctor neaparat?

Multumesc mult pentru ajutor.

3 răspunsuri:
| Teo4ro a răspuns:

Port ochelari de la 6 ani. In urma cu trei ani mi-am luat lentile. Cele cu dioptrii prebuie recomandate de doctor, insa nu iti recomand. Au costat 180 de lei atunci si primisem 3 perechi (2 luni/pereche). La alea am mai luat si solutie in valoare de vreo 100 de lei (insa solutia ajungea cam 1 an jumate). Pana m-am obisnuit sa mi le pun a fost un chin. Trebuia sa ai grija sa nu le pui pe dos (iar ca sa iti dai seama daca sunt sau nu pe dos trebuia sa vezi in ce parte erau indoite marginile, care erau cam greu de observat cand esti chior). In fiecare dimineata imi lua cam 30-45 de minute sa mi le pun. Dupa o saptamana m-am obisnuit si le puneam in mai putin de 5 minute, insa intretinerea era iarasi oribila. Trebuia sa te asiguri ca nu erau scame pe prosoapele cu care te stergeai pe mana. Trebuia sa fii atent sa nu scapi lentila etc. Desi doctorita mi-a zis ca ma tine 2-3 luni perechea, in mai putin de o luna erau destul de roase pe margini, si isi pierdusera din calitati. Purtatul e din nou cam incomod. Trebuie sa fii de 10 ori mai atent la tot ce faci. Nu ai voie sa stai in fum, nu ai voie sa stai in praf, trebuie sa ai grija daca alergi sau faci miscare. Nu ai voie sa te atingi deloc cu mana la ochi, iar daca ti se deplaseaza de pe ochi in timp ce faci ceva important, sau in timp ce te deplasezi pe strada esti obligat sa irosesti cateva zeci de lei bune, pentru ca e greu sa suporti o chestie care iti sta aiurea in ochi, iar daca atingi lentila fara sa te dai cu solutia speciala pe mana, o distrugi. E pur si simplu prea multa munca pentru a merita oboseala, cel putin cand esti tanar. Cand mai imbatranesti si stai la birou sau in casa, unde nu risti sa patesti nimic sa zicem ca merita, dar ca o persoana tanara care inevitabil va merge in baruri si va sta in fum, sau se va agita, nu prea recomand...

| ForeverYoung99 explică (pentru Teo4ro):

Mhm, inteleg..la cati ani ti-ai pus lentile, de curiozitate?

| Teo4ro a răspuns (pentru ForeverYoung99):

La 18 ani...