| Capy a întrebat:

Heii TPU. Aveti idee la ce facultate trebuie sa intri pentru a devenii medic legist?big grin

Răspuns Câştigător
| música a răspuns:

Buna Capy

Ca sa devii medic legist trebuie sa intri mai intai la facultatea de medicina si farmacie la categoria "medicina generala".vei da examen de admitere la aceasta proba, iar apoi daca intri, dupa ce vei face primii 6 ani de medicina generala iti vei alege o specializare anume.In cazul tau va fi "medicina legala".

Pentru examenul admitere subiectele se dau din 2 carti pe care le cumperi de la facultatea din orasul respectiv...una de biologie si alta de chimie. este un test grila de 100 de intrebari din biologie (anatomia si fiziologia omului) si chimie organica.

Cam asta este ce tine de intrebarea ta.

Numai bine si o seara placuta!

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Facultatea de Medicină.

| Ionait a răspuns:

Facultatea de Medicina. Cand te vor intreba ce specializare vrei sa urmezi le spui medicina legala.

| Ctynnaa a răspuns:

Medicina, si dupa 6 ani alegi specialitatea, respectiv medicina legista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de medicina si apoi iti alegi specializarea: legist. funda