| RedCookyeeee a întrebat:

Unde este mai multa chimie la medicina generala sau la stomatologie? Ce studii ai nevoie pentru a devenii medic legist?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca la medicina generala. Ca sa devii medic legist trebuie sa faci facultatea de medicina generala si apoi sa iei examenul de rezidentiat cu nota foarte mare (sunt maxim 2-3 posturi in tara pe an si se iau in primii 100 maxim, deci trebuie sa iei una din primele 70-80 de note la nivel national ca sa prinzi legala). Apoi vei face rezidentiat care dureaza 5 ani si la sfarist vei da examenul de medic specialist.

| RedCookyeeee explică (pentru Brigaela):

Hey mercii de raspuns insa mai am o intrebare care e treaba cu creditele astea la facultate?

| Brigaela a răspuns (pentru RedCookyeeee):

Fiecare materie are un numar de credite in functie de numarul de ore pe saptamana. Poti promova anul cu un examen picat, pe care treuie sa il iei in cursul anului urmator (altfel repeti anul in care nu ai luat examenul). In principiu, dat fiind ca vrei sa faci legala, nu te intereseaza situatia, va trebui as fii un student foarte foarte bun.

| RedCookyeeee explică (pentru Brigaela):

Dar totusi de ce sunt putine locuri la legistica?

| Brigaela a răspuns (pentru RedCookyeeee):

Se numeste medicina legala. Fiindca e nevoie de relativ putini medici, fiind putine institute de medicina legala (numai in municipiile mari).