| Nicoleta12345 a întrebat:

Heii TPU! La antivirusul ESET Ce inseamna "carantina"? Adica? Daca ii sterg din carantina fac bine? Sau cum ajutati-ma sa ii sterg! Va rog!

Funda!:****

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Adica Eset a localizat virusul si il tine in carantina. Nu l-a sters pentru ca poate afecta sistemul de operare. Scaneaza cu MalwareByte, sterge virusul si apoi il poti sterge si din carantina daca nu e grav.
Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

1 răspuns:
| greyhound a răspuns:

E un fel de inchisoare pentru virusi. Acolo duce antivirusul fisiere pe care nu le poate sterge dar sa nu mai afecteze buna functionare a pc-ului.
Lasa fisierele acolo pentru ca e posibil ca unele sa fie esentiale OS-ului si daca le stergi nu-ti vor mai merge anumite procese si va trebui sa reinstalezi windows-ul