| TiniS a întrebat:

Heii! Trebuie sa iau o decizie dar imi e foarte greu sa aleg. Am 14 ani si iubesc enorm muzica, iubesc sa cant. Atunci cand cant parca totul e altfel, intru in alta lume si ma deconectez total de la lumea asta si de la toate rautatile. Acuma cateva zile am iesit cu un prieten si am mers la un restaurant si am observat ca acolo se face si karaoke. Din acea seara m.am tot gandit sa incerc si eu dar adevarul e ca nu sunt sigura de nimic. Mi s.a mai spus ca, cant bine dar imi e teama sa cant im fata cuiva. Acele persoane care m.au auzit cantand imi sunt foarte apropiate si nu mi.a fost asa teama. Dar daca e sa cant acolo sunt sigura ca am sa ma panichez si voi da gres, mereu am gandit asa. De asta nici n.am curaju asta. Visul meu e sa ajung cantareata si probabil asta ar fi un inceput. Se zice ca trebuie sa lupti pentru ceea ce iti doresti. Si asa e! Eu chiar ma gandesc serios la asta. As vrea din toata inima sa cant pe scena in fata oamenilor. Dar e si frica de a nu da gres la mijloc. De mica cantam si imi imaginam ca sunt pe scena. Dar visul asta devine din ce in ce mai mare si ma gandesc ca asta ar fi o oportunitate pentru mine. Voi ce credeti ca trebuie sa fac?

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa-ti invingi aceasta teama mergand la karaoke.
Nimeni nu te va penaliza daca vei gresi din prima, exersand, iti poti invinge orice teama si nu uita ca nu esti punctata de nici un juriu.
Totul se face de placere
Asa ca, incercareanu costa bani si nici nu se moare din asa cevasmug
Mult succes!

| FemeiaPisică a răspuns:

În sfârșit văd pe cineva de 14 ani care cere sfaturi legate de muzică, nu de sex.

Nu trebuie să îți faci griji că o să dai greș, dacă te gândești la acest lucru o să trăiești cu această teamă de scenă.
Gândește-te că poți transmite sentimentele tale prin muzică oamenilor care te ascultă.
Nu lăsa teama să te îndepărteze de visul tău!

| T0T a răspuns:

Fa ceea ce simti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Invam de greseli, asta e sigur
Reprtitia mama invataturii, stii bine asta.
Tu crezi ca cantaretii s-au nascut invtati? Sau au reusit din prima?
Implineste-ti visul, nu te descuraja!

| BloodyDagger a răspuns:

Offf...frica de a nu da greș. Intotdeauna am urat chestia asta. Dar stii ce? Frica se infrunta. Iti trebuie mult curaj si sustinere din partea apropiatilor si, daca chiar ai talent, nu vei da greș. Totul tine de curaj si de incredere in tine insăți. Asa ca data viitoare du-te si da-i pe spate. Succes!

| Grigore_Denisa_1983 a răspuns:

Parca suntem la fel! Da si mie imi e frica sa nu dau gres! Dar daca nu incerci nu ai de unde sa stii cum e! Asta imi zic eu mereu! In ce oras locuiesti? Caci as vrea si eu sa vin la karaoke. (sa cant!) gandeste-te!

| EllaYlk a răspuns:

Și eu am fost în situația ta. Cel mai bine e să te gândești că nu e nimeni în sală. Să cânți ca și cum ești doar tu singură. Să dai frâu liber artistului din tine. Eu stau la țară și am participat la diverse activități culturale. Am cântat pe scenă în fața multor oameni, dar am organizat și baluri. La primul bal organizat, am început să cânt cu o anume teamă, îmi tremura vocea, din aceiași teamă să nu mă fac de râs. Am închis ochii și mi-am imaginat că fac repetiții acasă. Ideea e să nu te pierzi, chiar dacă uiți un cuvânt să îl înlocuiești cu altul, să improvizezi. Asta e cheia succesului. Să crezi în tine. Sper că ți-am fost de ajutor! happy