| eamah a întrebat:

Heiii,care ma ajuta si pe mine? am si eu nevoie la chimie sa ma ajutati cu alchinele si alchenele...plzz:-s

Răspuns Câştigător
| anyhylator a răspuns:

Alchine
formula generala: CnH2n-2 tripla legatura(3 linii voi nota( -3-) ca nu pot pune 3 liniihee hee
C2H2 etina HC(-3-)HC
C3H4 propina HC(-3-)C-CH3
C4H6 butina HC(-3-)C-CH2-CH3
C5H8 pentina HC(-3-)C-CH2-CH2-CH3
Alchene
Formula generala: CnH2n legatura dubla
C2H4 etena H2C=CH2
C3H6 propena H2C=CH-Ch3
C4H8 butena H2C=CH-CH2-CH3
Vrei sa te mai ajut cu ceva, izomerie, reactii, etc?
Orice, ma pricep la toate materiile si in toate domeniile(sunt si modest big grin)

3 răspunsuri:
| anyhylator a răspuns:

Te ajut eu, despre ce este vorba?

| eamah explică (pentru anyhylator):

Ai vazut acolo la alcani sunt alea cu metan etan...la alchine si alchene imi trebuie tot asa si formula:-s

| eamah explică (pentru anyhylator):

Imi trebuie cum e si la alcani...de ex etan metan, alea si formula