| Pentagram a întrebat:

Am intrat la filologie şi sunt curioasă ce lecturi o să avem. O listă ceva.

2 răspunsuri:
| Diabolik94 a răspuns:

Zburatorul(Ion Heliade Radulescu); Mara(Ioan Slavici); Cartea nuntii(George Calinescu); La hanul lui Manjoala(I.L.Caragiale); Tiganiada(Ion Budai-Deleanu); Romanul adolescentului miop(Mircea Eliade); Creanga de aur(Mihail Sadoveanu);
Depinde si de manual.

| Lexiiiii a răspuns:

Si eu am intrat tot la filologie si ni s-a dat de la liceu liste de lecturi. Nu stiu daca voi le veti face tot pe astea, insa ti le voi scrie:Johan Huizinga – Homo ludens, Roger Caillois – Teoria jocurilor (agon, alea, mimicry, ilinx, Ion Barbu – După Melci, Tudor Arghezi – De-a v-aţi ascuns; Cartea cu jucării, Ion Creangă – Amintiri din copilărie, T.O. Bobe – Cum mi-am petrecut vacanţa de vară, Mircea Cărtărescu – R.E.M., Simona Popescu - Exuvii, Herman Hesse – Jocul cu mărgele de sticla, Ionel Teodoreanu, La Medeleni, Mircea Eliade-Romanul adolescentului miop, Ovidiu Verdes- Muzici si faze, J.D Sallinger- De veghe in lanul de secara, William Golding- Imparatul mustelor, Erginald Schlattner- Cocosul decapitat, Lucian Blaga- Hronicul sau cantecul varstelor, George Calinescu- Cartea nuntii, Marin Preda- Viata ca o prada, Tudor Musatescu- Titanic vals, Marin Preda- Morometii, Mihail Drumes- Elevul Dima dintr-a 7-a, Grigore Bajenaru- Cismigiu et. Comp, I.L Caragiale- Un pedagog de scoala noua/ Lantul slabiciunilor/ Bacalaureat/ Despre cometa, George Bacovia- Liceu, Ioan Slavici- Budulea Taichii, Garabet Ibrăileanu – Adela

Mircea Eliade – Maitreyi

Gib Mihăescu – Rusoaica, Donna Alba

Mihail Sebastian – Accidentul, Jocul de-a vacanţa

Anton Holban – Ioana, O moarte care nu dovedeşte nimic

Liviu Rebreanu – Jar, Adam şi Eva

Mihail Drumeş – Invitaţie la vals

Tudor Arghezi – De-abia plecaseşi, Logodnă

Ana Blandiana – Cuplu

Mihai Eminescu – Luceafarul, Sonete

Mircea Cărtărescu – Poema chiuvetei

Geo Dumitrescu - Banală

Cântarea Cântărilor

Tristan şi Isolda, Nicolae Filimon – Ciocoii vechi şi noi

Mateiu Caragiale – Craii de Curtea-Veche

Varujan Vosganian – Cartea şoaptelor

Gheorghe Crăciun – Puppa rusa

Radu Pavel Gheo – Noapte bună, copii!

Petru Popescu – Dulce ca mierea e glonţul patriei!

Ioana Pârvulescu – În intimitatea secolului 19; Întoarcere în Bucureştiul interbelic

Neagu Djuvara – O scurtă istorie a românilor povestită celor tineri, Panait Istrati – Chira Chiralina

Vasile Alecsandri – Balta-Albă

Jean Bart – Europolis

Radu Tudoran – Toate pânzele sus

Homer – Odiseea

Miguel de Cervantes Saavedra – Don Quijote de la Mancha

Jonathan Swift – Călătoriile lui Gulliver

Herman Melville – Moby Dick

Ernest Hemingway – Bătrânul şi marea

Umberto Eco – Numele trandafirului; Insula din ziua de ieri, Nicolae Steinhardt – Jurnalul Fericirii

Liviu Rebreanu – Iţic Ştrul, dezertor; Catastrofa

Augustin Buzura – Vocile nopţii

Mihail Sebastian – De dcouă mii de ani; Jurnal

Umberto Eco – Cimitirul din Praga

Cormac McCarty – Meridianul Sângeriu, Grigore Ureche – Portretul lui Ştefan cel Mare din Letopiseţul Ţării Moldovei

Ştefan Augustin Doinaş – Mistreţul cu colţi de argint; Alexandru refuzând apa

Eugen Ionescu – Regele moare

Mihail Sadoveanu, Fratii Jderi