| Veverita a întrebat:

Hello cei de clasa a VIII-a vreau sa imi ziceti daca e bine daca am expolicat virgula ca fiind semn de punctuatie si are rolul de a separa o interjectie de restul propozitiei la examenul national.plss raspundeti cat mai curand.primul care imi explica daca e bine si daca nu e bine cum era corect primeste fundita restul vot!

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

In general, da.
Dar discutand despre subiectele de ieri, virgula separa constructia in vocativ - "draga bunica" sau "bunica draga" - de restul propozitiei.

2 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu e bine.
Virgula are rolul de a izola substantivul in vocativ de restul propozitiei.
Bafta

| Chocolate69 a răspuns:

Nu nu ai scris bine...era asa " izolează un substantiv în vocativ de restul"