| deea4youu a întrebat:

Acum am terminat clasa a VIII-a si am dat renumitele Evaluari Nationale. Precum multi altii am vrut sa fac un calcul si sa imi estimez nota. M-am uitat pe barem si am cateva intrebari.
1) La explicarea virgulei daca am scris ca are rolul de A SEPARA subs in vocativ de restul propozitiei e bine?
2) Daca la prezentarea semnificatiei structurii nu am scris ce figura de stil este cat imi scade? 2 puncte sau 4?
3) Daca la demonstratia apartenentei la basm am scris si trasatura: Fiind o opera epica modurile de expunere folosite sunt: naratiunea si dialogul, care se imbina cu descrierea in caracterizarea personajului principal. cam cat imi va scade? 2 puncte?

Multumesc:*!
fundita:X

Răspuns Câştigător
| MamaOmida69 a răspuns:

1) da e bine happy

2)pai. erau cateva epitete. dar sincer nu cred ca trebuia sa te referi la figuri de stil. nici eu nu m`am referit la ele si s`ar putea sa-ti scada doar 2

3) pai. depinde. iti poate scadea 2 puncte pentru ca asta nu prea cred ca e o trasatura specifica doar basmului. dar e buna. depinde de profu care corecteaza si 2 puncte daca nu ai exemplificat cu citate din text.
funa?happy

7 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

1)Da,este bine, pentru ca inseamna tot aia.
2)Nu am vazut unde zice ca trebuie sa mentionezi figura de stil, deci nu vad de ce ar scadea.
3)Nici aici nu vad de ce ar scadea, poate pentru ca ai spus de descriere, desi nu cred.

Este foarte bine ce ai facut happy

| Emma_5696 a răspuns:

Uite

http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Subiecte_si_bareme/

baremu' facut de minister

aici te corectezi cel mai bine :)

:*

| bby a răspuns:

Imi poti da linkul unde aflu baremul tongue
si eu am terminat clasa a VIII-a

| razvan1008 a răspuns:

Nu iti scade la nimic...la 1) ai facut bine la 2) nimic legat de chestia asta, adica daca ai scris ce trbuia e bine+ ca nici in barem nu apare precizarea fig.de stil si ce putea fii-enumeratie parca- nici eu nu am scris si la 3) e bine, e un argument si asta

| deea4youu explică:

Multumesc tuturor:X si succes tuturor sa luati notele pe care vi le doriti>big grin

| deea4youu explică:

@Andraa nu ai dreptate. Si nu e adevarat are cum sa scada doua puncte(20 sutimi) si 1 exercitiu valoreaza 6 puncte(60 sutimi). Ai inteles? Nu vreau sa ma cert cu tine,chiar nu am motive, daca tu crezi asta, treaba ta. Fiecare are dreptul la o parere o zi buna

| Andraaa_1742 a răspuns:

Ai postat asta ca sa ne arati cat de desteapta esti? cum sa iti scada doua puncte daca cam atat avea subiectu...