| Daysukki a întrebat:

Hello! cum pot sa ma integrez intr-un grup? eu nu am facut parte niciodata din unul si nu prea stiu cum sa ma comport sau cum sa ma adaptez. sunt foarte sensibila si asta a devenit o problema grava la mine. imi pasa prea mult ce zice lumea. cand ma injura cineva, chiar si fara motiv, imi vine sa plang. ma supar rau de tot si nu stiu cum pot trece peste timiditatea asta.va rog ajutati-ma, thx.

Răspuns Câştigător
| FlyingSoul a răspuns:

Stii cum ii dai peste nas la unu care te injura? Ii pui intrebari peste intrebari si una peste alta din ce cauza te-a injurat... ce ar cede daca tu la-i injura si esti intr-un grup :clasa ta nu uita ca daca nu reusesti sa intri intr-un grup stai cu colegii

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e usor sa scapi de asa ceva,dar iti dau un sfat

Daca esti o persoana care petrece foarte mult in fata calculatorului, nu vei scapa. Daca ai prietene chiar daca probabil nu sunt foarte apropiate incearca sa iesi cu ele, trebuie sa iesi in lume si sa interactionezi cu alte persoane.Propuneti un timp de stat la calculator, de exemplu, maxim 2 ore,in felul acesta vei incepe sa te plictisesti si vei avea dorinta sa interactionezi cu lumea.
Un alt sfat practic ar fi sa scrii niste reguli pe o foaie si de care sa te ti,cum ar fi "Nu am voie sa gandesc negativ",iar cand se intampla sa gandesti negativ iti pui acolo in dreptul acelei reguli o bulina neagra sau te pedepsesti in vreun fel, iar daca incepi sa gandesti pozitiv iti pui o bulina rosie sau te rasplatesti cu ceva.
Cand stai pe calculator ai putea sa intri pe un chat romanesc si sa vorbesti acolo cu indrazneala, in felul asta ai putea sa-ti maresti increderea in tine pentru ca probabil lipsa increderii de sine sta la baza timiditatii tale.Mai poti sa scrii pe o foaie tot ce te-a deranjat in trecut dupa care sa o mototolesti bine si sa o arunci,asta semnifica, ca ti-ai aruncat tot trecutul tau negativ la gunoi.
Atunci cand ai persoane in jurul tau incearca sa zambesti si sa te uiti in ochii persoanei cu care vorbesti.

Acestea sunt cateva sfaturi care te-ar putea ajuta

Mult succes, si nu uita ca nu esti inferioara nimanui!